fot. PAP/EPA

Mediolan i Cortina d’Ampezzo gospodarzem zimowych igrzysk w 2026 roku

Włosi doczekali się kolejnych zimowych igrzysk olimpijskich. Po Turynie tym razem wielką imprezę zorganizuje Mediolan i Cortina d’Ampezzo. Decyzja zapadła w Lozannie, na spotkaniu członków Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.


W walce o igrzyska Włosi rywalizowali ze Szwecją. Zresztą to ósma próba zorganizowania olimpiady podjęta przez ten skandynawski kraj. Po raz ostatni i jedyny Szwedzi gościli igrzyska w 1912 roku. Tyle tylko, że była to letnia impreza.

Początkowo na placu boju było siedem kandydatur. Pięć z nich zostało ostatecznie wycofanych: Calgary, Graz, Erzurum, Sapporo i Sion. Dziś o tym, kto otrzymał olimpiadę decydowali delegaci MKOL. Włochy otrzymały 47 głosów, Sztokholm 34.

Igrzyska we Włoszech mają kosztować 1,5 mld dolarów. Areny będą rozsiane po sporym regionie, bo Mediolan i Cortinę dzieli 400 kilometrów. To, co najbardziej interesuje Polaków, czyli skoki narciarskie, zaplanowano w Predazzo. Biathlon rozgrywany będzie w Anterselvie, a snowboard w Livigno. Ceremonia otwarcia odbędzie się w Mediolanie na stadionie San Siro, zamknięcia – w Weronie.

Zimowa olimpiada w 2026 roku rozpocznie się 6 lutego. Potrwa 16 dni.

Sport.RIRM

drukuj