fot. PAP/EPA

Skandaliczna decyzja Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego

Międzynarodowy Komitet Olimpijski dopuścił sportowców z Rosji i Białorusi do startów indywidualnych podczas przyszłorocznych Igrzysk Olimpijskich w Paryżu. Polska tę decyzję uważa za skandaliczną i zapowiada budowanie międzynarodowej koalicji, która wymusi zmianę stanowiska Komitetu.

Każdego dnia ukraińskie siły odpierają ataki wroga. Minionej doby rosyjskie wojska na wschodzie kraju uderzyły prawie 60 razy.

„Rosyjskie wojsko koncentruje główne wysiłki na działaniach ofensywnych na kierunku łymańskim, bachmuckim, awdijiwskim i marjinskim. Biłohoriwka, Bachmut, Awdijiwka i Marjinka oraz ich okolice pozostają epicentrum walk” – poinformował Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

Wiceminister obrony Ukrainy, Hanna Malar za pośrednictwem mediów społecznościowych przekazała, że rosyjscy okupanci na zajętych terytoriach ograniczają pomoc medyczną dla miejscowej ludności cywilnej. Lokalne placówki zdrowa przeznaczają wyłącznie na leczenie rannych rosyjskich żołnierzy.

„Mieszkańcy pozbawiani są nawet możliwości uzyskania pilnej pomocy medycznej (…) Według rozkazu dowództwa przeciwnika udzielanie pomocy medycznej ludności cywilnej w tej placówce jest kategorycznie zakazane” – podała Hanna Malar.

Tymczasem do okupowanej przez siły rosyjskie Zaporoskiej Elektrowni Atomowej przybył Szef Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej. Od rozpoczęcia rosyjskiej okupacji to jego druga wizyta.

„Raphael Grossi planuje zobaczyć, jak zmieniła się sytuacja w Zaporowskiej Elektrowni Jądrowej, porozmawiać z obsługującymi ją inżynierami, a także pełnić rolę gwaranta rotacji członków stałej misji Agencji, która od września 2022 roku działa w elektrowni” – poinformował Energoatom.

Stany Zjednoczone głośno mówią o potrzebie utworzenia specjalnego trybunału, który osądziłby Rosję za jej zbrodnie na terytorium Ukrainy.

„Stany Zjednoczone doszły do wniosku, że najbardziej skutecznym sposobem zapewnienia odpowiedzialności za zbrodnie agresji, jest utworzenie międzynarodowego trybunału w ramach systemu sądownictwa Ukrainy” –  zaznaczył Beth Van Schaack, przedstawiciel  Departamentu Stanu USA ds. globalnego wymiaru sprawiedliwości w sprawach karnych.

Waszyngton liczy na międzynarodowe poparcie. Wskazuje też, że najlepszą lokalizacją dla takiego trybunału byłoby terytorium, trzeciego, europejskiego państwa. Tymczasem Międzynarodowy Komitet Olimpijski przywrócił możliwość startów Rosjan i Białorusinów w sportach indywidualnych w trakcie Igrzysk Olimpijskich, które mają się odbyć w przyszłym roku w Paryżu. Sportowcy mają startować pod „neutralną flagą”.

– Uczestnictwo sportowców z rosyjskimi i białoruskimi paszportami w międzynarodowych zawodach działa. Widzimy to prawie codziennie w wielu dyscyplinach sportowych. Najbardziej widoczne jest to w tenisie, ale widzimy to również w kolarstwie – podkreślił Thomas Bach, przewodniczący międzynarodowego komitetu olimpijskiego.

Na tę skandaliczną decyzję zareagował Wasyl Zwarycz, ambasador Ukrainy w Polsce.

„Na tej „neutralnej” fladze widać krew ukraińskich sportowców, w tym dzieci, zabitych przez Rosję przy współudziale Białorusi. Hańba dla Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego za przywrócenie udziału w zawodach osobom, które są wspierane przez zbrodniarzy wojennych. Sport nie jest usprawiedliwieniem bezkarności” – napisał w mediach społecznościowych Wasyl Zwarycz, ambasador Ukrainy w Polsce.

Sprawy nie przemilczała także Polska.

„Polski Komitet Olimpijski z ubolewaniem przyjął decyzję Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, która umożliwia Rosjanom i Białorusinom indywidualny start w imprezach międzynarodowych pod neutralną flagą” – brzmi treść oświadczenie Polskiego Komitetu Olimpijskiego.

Jak poinformował premier Mateusz Morawiecki, Polska będzie próbować budować koalicję na rzecz cofnięcia skandalicznej decyzji.

 

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl