80. rocznica rozbicia niemieckiej katowni w Mielcu
Mija 80. rocznica rozbicia niemieckiej katowni w Mielcu. W nocy z 29 na 30 marca 1943 roku oddział partyzancki „Jędrusie” rozbił więzienie, uwalniając wówczas ok. 180 osób.
Wśród nich znaleźli się m.in. kpt. Kazimierz Krasoń „Kriszna”, komendant Obwodu Tarnobrzeg AK; prof. gimnazjum tarnobrzeskiego, Zygmunt Szewera oraz kilku nauczycieli tajnego nauczania.
Osoby te w ramach akcji tępienia polskiej inteligencji miały trafić do obozu Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu. Podkomendni Józefa Wiącka „Sowy” uciekli dzięki tratwom służącym do transportu wikliny.
#TegoDnia 1943 r. partyzancki oddział „Jędrusiów” wspólnie z patrolem bojowym AK rozbił więzienie niemieckie w Mielcu, uwalniając ok. 180 więźniów. pic.twitter.com/BvHQvV2VtR
— Instytut Pamięci Narodowej (@ipngovpl) March 29, 2023
Karol Starowicz z biura rzecznika prasowego Instytutu Pamięci Narodowej wskazał, że akcja zakończyła się pomyślnie, choć była niełatwa.
– Warto podkreślić, że akcja była bardzo trudna w realizacji, ponieważ na wschód od miasta skoszarowano w barakach kilka tysięcy żołnierzy Wermachtu. Przy dworcu znajdował się posterunek żandarmerii, a obok więzienia mieściło się gestapo. Ponadto wielu więźniów nie mogło wyjść o własnych siłach. Pomimo tego, akcja zakończyła się sukcesem, za tę akcję Józef Wiącek został odznaczony Krzyżem Virtuti Militari, a za walkę z niemieckim okupantem został dodatkowo odznaczony Krzyżem Walecznych – powiedział Karol Starowicz.
Była to druga najsłynniejsza akcja oddziału partyzanckiego „Jędrusie”. Wcześniej 12 marca 1943 roku oddział wspólnie z miejscową placówką AK rozbił niemieckie więzienie w Opatowie, uwalniając ok. 80 więźniów.
RIRM