fot. https://twitter.com/ipngovpl

80. rocznica rozbicia niemieckiej katowni w Mielcu

Mija 80. rocznica rozbicia niemieckiej katowni w Mielcu. W nocy z 29 na 30  marca 1943 roku oddział partyzancki „Jędrusie” rozbił więzienie, uwalniając wówczas ok. 180 osób.

Wśród nich znaleźli się m.in. kpt. Kazimierz Krasoń „Kriszna”, komendant Obwodu Tarnobrzeg AK; prof. gimnazjum tarnobrzeskiego, Zygmunt Szewera oraz kilku nauczycieli tajnego nauczania.

Osoby te w ramach akcji tępienia polskiej inteligencji miały trafić do obozu Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu. Podkomendni Józefa Wiącka „Sowy” uciekli dzięki tratwom służącym do transportu wikliny.

Karol Starowicz z biura rzecznika prasowego Instytutu Pamięci Narodowej  wskazał, że akcja zakończyła się pomyślnie, choć była niełatwa.

– Warto podkreślić, że akcja była bardzo trudna w realizacji, ponieważ na wschód od miasta skoszarowano w barakach kilka tysięcy żołnierzy Wermachtu. Przy dworcu znajdował się posterunek żandarmerii, a obok więzienia mieściło się gestapo. Ponadto wielu więźniów nie mogło wyjść o własnych siłach. Pomimo tego, akcja zakończyła się sukcesem, za tę akcję Józef Wiącek został odznaczony Krzyżem Virtuti Militari, a za walkę z niemieckim okupantem został dodatkowo odznaczony Krzyżem Walecznych – powiedział Karol Starowicz.

Była to druga najsłynniejsza akcja oddziału partyzanckiego „Jędrusie”. Wcześniej 12 marca 1943 roku oddział wspólnie z miejscową placówką AK rozbił niemieckie więzienie w Opatowie, uwalniając ok. 80 więźniów.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl