fot. PAP/EPA

Ukraina stawia opór rosyjskiej inwazji

Ukraina broni się przed Rosją. Agresor, choć jest zdolny do wszystkiego, wciąż nie zajął Kijowa. Atakowane są szpitale i przedszkola. Giną cywile, wśród których są dzieci. Ze strony prezydenta Ukrainy, Wołodymyra Załenskiego, wyszła propozycja negocjacji. Nie ma decyzji o miejscu i czasie.

Kijów jest dziś głównym celem rosyjskiej inwazji.

Rosja nie cofa się przed niczym w wojnie przeciwko Ukrainie. W stolicy pocisk agresora trafił w budynek mieszkalny. Kijów, choć ma za sobą kolejną trudną noc, cały czas stawia opór. Na miejscu jest prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski.

– Jestem tutaj. Nie złożymy broni. Będziemy bronić naszego państwa. To nasza ziemia, nasz kraj, nasze dzieci – mówił Wołodymyr Zełenski.

Ukraińcy robią, co mogą. Jeśli nie mogą sięgnąć po broń, sięgają po koktajle mołotowa.

Kreml wciąż pozostaje bez znaczących zdobyczy – przekazał prezydent Ukrainy.

– Wytrwaliśmy i odparliśmy ataki wroga. Walki trwają, ale wiemy, co chronimy – kraj, ziemię, przyszłość dzieci. To nasza armia kontroluje Kijów i kluczowe miasta wokół stolicy – powiedział polityk.

Resort obrony kraju stwierdził, że Rosja straciła już ponad 100 czołgów oraz kilkadziesiąt samolotów i helikopterów. Rosyjska armia wciąż nie przejęła kontroli nad przestrzenią powietrzną Ukrainy. Według Brytyjczyków straty, które poniósł Władimir Putin, są większe, niż przewidywał.

– Prosimy, by Międzynarodowy Czerwony Krzyż pomógł wywieźć ciała rosyjskich żołnierzy do Federacji Rosyjskiej. Są to tysiące ciał okupantów – wskazała Iryna Wereszczuk, wicepremier Ukrainy.

Rosyjskie wojska są gotowe do ataku na Kijów w każdej chwili. W mieście przestało działać metro, które zostało zamienione w schron. Mer stolicy, Witalij Kliczko, wydłużył godzinę policyjną i zaapelował do mieszkańców, by opuszczali swoje domy tylko po to, by udać się do schronu. Mer Kijowa zabronił korzystać z mostów na Dnieprze.

– Rosyjskie grupy dywersyjno-zwiadowcze próbują lądować w lewobrzeżnej części Kijowa. Ukraińskie wojsko kontroluje wszystkie mosty w stolicy i będzie strzelać do wszystkich celów, które będą próbowały przekroczyć mosty w kierunku prawego brzegu Dniepru – powiedział Witalij Kliczko.

Minister spraw zagranicznych Ukrainy zaapelował do matek, żon i córek rosyjskich żołnierzy, którzy biorą udział w agresji.

„Zabierzcie swoich ludzi do domu. Przybyli do obcego kraju, aby zabijać niewinnych ludzi, niszczyć nasze domy” – napisał Dmytro Kułeba, minister spraw zagranicznych Ukrainy, na Twitterze.

Na Ukrainę wciąż dociera broń z Zachodu. To m.in. środki obrony przeciwlotniczej, amunicja dla wszystkich rodzajów broni i artylerii, a także broń przeciwpancerna. Amerykanie zapowiedzieli kolejne dostawy.

– Pomagamy i będziemy nadal pomagać Ukrainie, aby mogła się bronić. Rozważamy, jak to zrobić – poinformował John Kirby, rzecznik Pentagonu.

Wykluczone – według rzecznika Pentagonu – jest dostarczanie Ukrainie sprzętu drogą powietrzną. Pod znakiem zapytania stoją negocjacje pokojowe. Chciał ich oficjalnie prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski. Cały czas toczą się rozmowy o miejscu negocjacji. Węgry zaproponowały Budapeszt – przekazał minister spraw zagranicznych Węgier, Peter Szijjarto..

– Budapeszt może być bezpiecznym miejscem zarówno dla delegacji rosyjskiej, jak i ukraińskiej – mówił Peter Szijjarto.

Pod uwagę może być też brana Warszawa. W tej sprawie nie było jednak formalnego zaproszenia – poinformował szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego, Paweł Soloch.

– Każde działania służące zażegnaniu wojny, masakrowania Ukraińców jest działaniem, które Polska popiera i jest gotowa w nim uczestniczyć – powiedział Paweł Soloch.

Amerykanie przypomnieli, że rozmowy prowadzone w czasie, gdy Rosja okrąża i bombarduje Kijów, nie mają szans powodzenia.

– Jeżeli prezydent Władimir Putin poważnie podchodzi do dyplomacji, to wie, co może zrobić. Powinien natychmiast przerwać bombardowanie ludności cywilnej i nakazać wycofanie swoich sił z Ukrainy – podsumował Ned Price, rzecznik Departamentu Stanu USA.

Rosja, według Stanów Zjednoczonych, w inwazji na Ukrainę stosuje taktykę, która prowadzi do rosnącej liczby ofiar wśród cywilów, w tym dzieci.

 

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl