fot. PAP/EPA

MKOl. Igrzyska Olimpijskie w Tokio przesunięte na 2021 rok!

Stało się to, co było do przewidzenia. Igrzyska Olimpijskie w Tokio nie odbędą się w wyznaczonym terminie. Najważniejsza sportowa impreza czterolecia została przełożona na 2021 rok. Tak zadecydował MKOl.


To pierwszy taki przypadek w historii. Ze względu na pandemię koronawirusa Międzynarodowy Komitet Olimpijski nie byłby w stanie zapewnić bezpieczeństwa zarówno sportowcom, jak i kibicom, w efekcie czego przesunął igrzyska w Tokio o rok. Taką informację wspólnie przekazali szef MKOl Thomas Bach oraz premier Japonii Shinzo Abe.

– To pierwsze w historii przesunięcie igrzysk. Olimpiada to najbardziej złożone wydarzenie na świecie. Musimy zgromadzić 11 tys. sportowców z 206 krajów. To nie tylko uprawianie sportu. To także wspólne życie w wiosce olimpijskiej, wspólne świętowanie kibiców. Chcemy chronić zdrowie sportowców i wszystkich osób biorących udział w tej imprezie  – zaznaczył Thomas Bach.

– Uzgodniliśmy, że będziemy w ścisłym kontakcie. Chcemy utrzymać olimpiadę w Tokio i paraolimpiadę, aby był to znak, że ludzkość pokonała nowego koronawirusa – podkreślił z kolei Shinzo Abe.

Decyzja MKOl o przełożeniu igrzysk została spowodowana licznymi apelami Narodowych Komitetów Olimpijskich, także PKOl oraz całego świata sportu. Już wcześniej udział w najważniejszej sportowej imprezie czterolecia w tym roku gotowe były zbojkotować Australia i Kanada.

Nowy termin przeprowadzenia olimpiady jeszcze nie zapadł. Wiadomo na razie tyle, że zmagania w Tokio mają się odbyć nie później niż latem 2021 roku.

Sport.RIRM

drukuj