fot. PAP/Maciej Kulczyński

ME siatkarzy 2019. Niemcy bez szans, Polacy w półfinale!

Zrobili to, co do nich należało. Polscy siatkarze w trzech setach pokonali reprezentację Niemiec i awansowali do półfinału mistrzostw Europy! Biało-czerwoni tylko w drugiej partii meczu dali sobie odebrać więcej niż 20 punktów. Drużynę Vitala Heynena do sukcesu tradycyjnie poprowadził Wilfredo Leon – autor 18 oczek.


I set

Początek spotkania należał do Polaków, którzy po autowym zbiciu Rubena Schotta odskoczyli na 5:2. Wystarczyła jednak seria prostych błędów w przyjęciu, by to Niemcy dość niespodziewanie wyszli na prowadzenie (10:12). Podenerwowany takim obrotem sprawy Vital Heynen poprosił o „czas” dla swojego zespołu. Krótka przerwa pozytywnie podziałała na jego podopiecznych. Za sprawą dobrych zagrywek Mateusza Bieńka oraz skutecznych ataków Wilfredo Leona wypracowaliśmy sobie pięć oczek przewagi (19:14). Biało-czerwoni byli na fali, spokojnie kontrolowali przebieg boiskowych wydarzeń i po mocnym uderzeniu Macieja Muzaja triumfowali 25:19.

II set

Druga odsłona meczu rozpoczęła się od wyrównanej rywalizacji (6:6). Z czasem wyraźną inicjatywę przejęła nasza drużyna, która – między innymi dzięki efektownej „krótkiej” w wykonaniu Piotra Nowakowskiego – uzyskała pięciopunktowe prowadzenie (16:11). W dalszej fazie obraz gry nie uległ zmianie. Mistrzowie świata utrzymywali bezpieczny dystans i po pojedynczym bloku na Tobiasie Kricku losy seta były w zasadzie przesądzone (21:16). Ostatecznie zwyciężyliśmy 25:21, a całość zamknął Michał Kubiak atakiem z prawego skrzydła.

III set

Pierwsze akcje trzeciej partii przebiegały pod dyktando Polaków. Za sprawą efektownej „czapy” Fabiana Drzyzgi na Moritzu Reichertcie odskoczyliśmy na cztery oczka (7:3). Ekipa Andrei Gianiego nie zamierzała jednak składać broni. Kiedy asem serwisowym popisał się Georg Grozer, zrobiło się już tylko 12:11. Od tego moment walka toczyła się punkt za punkt (17:16). Do czasu. Seria świetnych zagrań Wilfredo Leona sprawiła, że biało-czerwoni byli już o krok od wygranej w całym spotkaniu (21:17). Tak też się stało. Po skutecznej kontrze Michała Kubiaka nasi zawodnicy mogli cieszyć się z awansu do półfinału mistrzostw Europy (25:18)!

***

Polska – Niemcy 3:0
(25:19, 25:21, 25:18)

Polska: Mateusz Bieniek (4), Wilfredo Leon (18), Fabian Drzyzga (3), Maciej Muzaj (7), Piotr Nowakowski (3), Michał Kubiak (9), Paweł Zatorski (libero) oraz Artur Szalpuk, Marcin Komenda, Dawid Konarski i Damian Wojtaszek (libero)

Niemcy: Marcus Boehme (1), Christian Fromm (2), Lukas Kampa, Georg Grozer (18), Tobias Krick (4), Ruben Schott (6), Julian Zenger (libero) oraz Anton Brehme (1), Denis Kaliberda, Moritz Karlitzek, Jan Zimmermann, Simon Hirsch i Moritz Reichert (8)

Sport.RIRM

drukuj