ME siatkarek. Polki awansowały do 1/8 finału!

Polskie siatkarki pokonały Belgię (3:0) w czwartym meczu grupy A mistrzostw Europy. Tym samym „Biało-Czerwone” zapewniły sobie awans do 1/8 finału turnieju. Na koniec zmagań w pierwszej fazie zawodów podopieczne Stefano Lavariniego zmierzą się w czwartek z Ukrainą.

Oba zespoły przystąpiły do meczu po porażkach poniesionych dzień wcześniej. O ile Polki mogły zakładać, że nie pokonają Serbek, tak przegrana Belgijek z Ukrainą (0:3) mogła być dla nich frustrująca. Biało-czerwone nie zagrały dobrego spotkania, miały wiele przestojów, ale też trafiły na nie najlepiej dysponowanego rywala.

Pierwszy set rozpoczął się bardzo dobrze w wykonaniu reprezentacji Polski. Zawodniczki prezentowały się szczególnie dobrze w zagrywce i ataku (9:4). Skuteczna gra była utrzymywana przez większą część seta (18:12). Z czasem pojawiły się błędy. Dwukrotnie popełniła je Magdalena Stysiak, Joanna Wołosz nieczysto odbiła, przez co przewaga „Biało-Czerwonych” szybko zmalała. Dodało to wiatru w żagle rywalkom (20:19). W decydującym momencie lepiej spisały się jednak podopieczne Stefano Lavariniego, a zwycięstwo w secie przypieczętowała Magdalena Jurczyk.

Drugi set był nieco bardziej wyrównany, choć z czasem siatkarki znad Wisły ponownie osiągnęły znaczną przewagę (18:14).  Belgijki znów wykorzystały błędy po drugiej stronie parkietu, tym razem doprowadzając do remisu (19:19). Pod koniec partii sprawy w swoje ręce wzięły Magdalena Stysiak i Monika Gałkowska. I to one przebijały bloki rywalek, podwyższając prowadzenie na 2:0.

W ostatnim secie „Biało-Czerwone” znacznie obniżyły loty pod kątem zagrywki i ataku. Te były często psute, przez co przez długi czas trwała wyrównana walka o punkty (15:15). Z pomocą przyszła Olivia Różański, która sfinalizowała dwa ataki i rozpoczęła pewny marsz po zwycięstwo. Od tego momentu Polki grały zdecydowanie pewniej, co przełożyło się na zbudowanie dużej przewagi (22:16). Rywalki próbowały jeszcze odpowiedzieć, ale nie udało im się już odwrócić losów partii (25:21).

Zwycięstwo podopiecznych Stefano Lavariniego zapewniło „Biało-Czerwonym” grę w 1/8 finału mistrzostw Europy. W ostatnim meczu fazy grupowej Polki zmierzą się z reprezentacją Ukrainy.