fot. PAP

Nowe zasady i 28 czołowych reprezentacji świata – startuje Liga Światowa 2014!

Najbliższy weekend przyniesie pierwsze siatkarskie emocje spowodowane startem Ligi Światowej 2014. Dla czołowych reprezentacji tegoroczny występ będzie sprawdzianem formy przed zbliżającymi się mistrzostwami świata, które 30 sierpnia rozpoczną się w Polsce.

Władze Światowej Federacji Siatkówki zdecydowały się na wprowadzenie kilku nowości. Od tego sezonu 28 najlepszych drużyn świata zostanie podzielonych na trzy z grupy. Awans do turnieju finałowego uzyska określona liczba ekip w zależności od poziomu rywalizacji.

I grupa (elita – Brazylia, Bułgaria, Iran, Polska, Serbia, Rosja, Włochy, USA)

Wśród najlepszych znalazło się osiem reprezentacji, podzielonych na dwie mniejsze grupy. W pierwszej znaleźli się Brazylijczycy, Irańczycy, Polacy i Włosi. Druga przyniesie zacięte spotkania siatkarzy Bułgarii, Rosji, Serbii i Stanów Zjednoczonych. W turnieju finałowym znajdą się dwie najlepsze drużyny z każdej z grup.

Grupa A:

Brazylia

Iran

Polska

Włochy

Grupa B:

Bułgaria

Rosja

Serbia

USA

II grupa (zaplecze elity – Argentyna, Australia, Belgia, Czechy, Finlandia, Francja, Holandia, Japonia, Kanada, Korea Płd., Niemcy, Portugalia)

Dwanaście reprezentacji podzielono na trzy mniejsze grupy. W pierwszej wystąpią zawodnicy z Australii, Belgii, Finlandii i Kanady. Druga przyniesie spotkania pomiędzy Argentyńczykami, Francuzami, Japończykami i Niemcami. W trzeciej zagrają ze sobą Czesi, Holendrzy, Koreańczycy i Portugalczycy. Zwycięzcy grup zagrają o jedno miejsce premiowane awansem do turnieju finałowego. Ostatniej drużynie grozi spadek do niższej dywizji, ale tylko w przypadku gdy najlepsza ekipa spośród pretendentów spełni wymogi Światowej Federacji Siatkówki.

Grupa C

Australia

Belgia

Finlandia

Kanada

Grupa D

Argentyna

Francja

Japonia

Niemcy

Grupa E

Czechy

Holandia

Korea Płd.

Portugalia

III grupa (pretendenci – Chiny, Hiszpania, Kuba, Meksyk, Portoryko, Słowacja, Tunezja, Turcja)

Zwycięzca tej rywalizacji może jedynie awansować do wyższej dywizji w przyszłym sezonie. W tym wypadku osiem reprezentacji podzielono na dwie grupy. W pierwszej znalazły się drużyny Meksyku, Kuby, Tunezji i Turcji. W drugiej wystąpią Chińczycy, Hiszpanie, Portorykańczycy i Słowacy.

Grupa F

Meksyk

Kuba

Tunezja

Turcja

Grupa G

Chiny

Hiszpania

Portoryko

Słowacja

Turniej finałowy

Sześć najlepszych reprezentacji zmierzy się ze sobą w turnieju finałowym, który w dniach 16-20 lipca zostanie rozegrany we Włoszech. O zwycięstwo w tegorocznej Lidze Światowej zagrają po dwie najlepsze reprezentacje z grup A i B, zwycięzca II dywizji oraz Włosi (gospodarz).

Reprezentacja Polski

Podopieczni Stephana Antigi do tej pory tylko raz triumfowali w rozgrywkach Ligi Światowej. W 2012 roku w Sofii polscy siatkarze pokonali w finale reprezentantów Stanów Zjednoczonych. Do tegorocznej rywalizacji nasi zawodnicy przystąpią za tydzień, kiedy na wyjeździe zmierzą się z Brazylijczykami.

Kalendarz:

30.05-01.06     Brazylia – Polska

6-8.06     Włochy – Polska

13-15.06     Polska – Włochy

20-22.06     Polska – Brazylia

27-29.06     Iran – Polska

4-6.07     Polska – Iran

Dotychczas najwięcej triumfów w Lidze Światowej odnieśli Brazylijczycy. „Canarinhos” do tej pory wygrali dziewięciokrotnie. Osiem zwycięstw zapisali na swoim koncie Włosi. Drużyna z południa Europy po raz ostatni sukces świętowała jednak w 2000 roku.

Sport/RIRM

drukuj