fot. PAP/Łukasz Gągulski

ME siatkarzy 2021. Polska pewnie wygrywa z Portugalią na inaugurację turnieju

Polscy siatkarze pokonali w krakowskiej Tauron Arenie Portugalię (3:1) w swoim pierwszym meczu grupy A mistrzostw Europy. Teraz „Biało-Czerwonych” czeka starcie z Serbami.


Mecz z Portugalią, która na poprzednich mistrzostwach Europy została sklasyfikowana na 20. miejscu, miał być dla podopiecznych Vitala Heynena łatwym przetarciem przed ważniejszymi spotkaniami turnieju. Tymczasem rywale dość niespodziewanie sprawili trochę problemów i zdołali wygrać jednego seta.

Polacy zaczęli od prowadzenia 5:1. Systematycznie powiększali przewagę, nie pozwalając Portugalczykom nawet przez moment na poważne przybliżenie się punktami. Ostatecznie „Biało-Czerwoni” wygrali 25:16.

Druga odsłona zapewniła więcej emocji. Przy remisie 12:12 Vital Heynen poprosił o czas, gdyż jego podopieczni mieli problemy z odbiorem zagrywki Alexandre Ferreiry. Nie przyniosło to zamierzonego efektu, gdyż rywale objęli prowadzenie (14:12). Strat nie udało się już odrobić.

Podrażnieni przegranym setem Polacy w kolejnej partii szybko narzucili swoje warunki, obejmując prowadzenie (5:2). Z czasem przewaga rosła (11:5) i doszła do stanu 15:7, a ostatecznie przyniosła pewne zwycięstwo (25:16).

Czwarta partia była początkowo wyrównana. Przy stanie 6:6 Polacy zdobyli dwa punkty po zagrywce Jakuba Kochanowskiego. Portugalczycy starali się utrzymywać kontakt, ale ponownie pokazał się Kochanowski. Jego as sprawił, że „Biało-Czerwoni” objęli prowadzenie 17:12 i stało się jasne, że rywale są już bez szans.

Teraz podopieczni Vitala Heynena w sobotę o godz. 20.30 zagrają z teoretycznie najsilniejszym grupowym rywalem – Serbią.

Gospodarzami tegorocznych mistrzostw Europy są cztery kraje: Polska, Czechy, Estonia i Finlandia. Półfinały i mecze o medale odbędą się 18-19 września w Katowicach.

***

Polska – Portugalia 3:1
25:16, 22:25, 25:16, 25:19

Polska: Fabian Drzyzga, Jakub Kochanowski, Piotr Nowakowski, Michał Kubiak, Wilfredo Leon, Bartosz Kurek, Paweł Zatorski (libero) oraz Damian Wojtaszek (libero), Mateusz Bieniek, Łukasz Kaczmarek, Grzegorz Łomacz, Kamil Semeniuk, Tomasz Fornal.

Portugalia: Miguel Sinfronio, Andre Reis Lopes, Filip Cveticanin, Alexandre Ferreira, Miguel Rodrigues Tavares, Hugo Lucas Gaspar, Ivo Casas (libero) oraz Thiago Da Sliva Violas, Marco Evan Ferreira, Phelipe Martins, Lourenco Martins, Andre Marques.

PAP/Sport.RIRM

 

drukuj