Liga Mistrzów. Real i Borussia już pewne awansu do 1/8 finału

Poznaliśmy już dwa pierwsze zespoły, które na wiosnę powalczą w 1/8 finału piłkarskiej Ligi Mistrzów. We wtorek awans do najlepszej „szesnastki” tych elitarnych zagrywek zapewniły sobie ekipy Realu Madryt oraz Borussii Dortmund. Obrońcy tytułu pokonali na własnym stadionie FC Liverpool 1:0, natomiast wicemistrzowie Niemiec nie dali większych szans Galatasaray Stambuł, pewnie wygrywając 4:1.

Podobnie jak przed dwoma tygodniami także i teraz Królewscy pokonali wicemistrzów Anglii – FC Liverpool. Tym razem podopieczni trenera Carlo Ancelottiego wygrali skromniej, bo 1:0, a jedynego gola na wagę trzech punktów i przypieczętowania awansu zdobył w 27. minucie spotkania Karim Benzema. Dla Francuza było to już piąte trafienie w bieżącym sezonie Champions League. The Reeds natomiast ponosząc trzecią z rzędu porażkę w tych elitarnych rozgrywkach coraz bardziej komplikują sobie sytuację w kontekście uzyskania promocji do 1/8 finału. Obecnie wicemistrzowie Anglii zajmują trzecie miejsce w grupie B i do drugiej Bazylei tracą trzy oczka (dokładny opis tutaj).

Z awansu do najlepszej „szesnastki” cieszą się także piłkarze Borussii Dortmund, którzy ponownie pokonali Galatasaray Stambuł, tym razem 4:1. Zawodnicy Jurgena Kloppa od początku nadawali ton boiskowym wydarzeniom, jednak dość długo nie mogli udokumentować swojej przewagi zdobyciem gola. Worek z bramkami rozwiązał dopiero w 39. minucie Marco Reus, któremu asystował Łukasz Piszczek. Później na listę strzelców wpisywali się kolejno: Sokratis Papastathopoulos, Ciro Immobile i Semih Kaya (gol samobójczy). W między czasie turecki zespół odpowiedział jedynie trafieniem Hakana Balty.

Świadkami ogromnych emocji byli kibice zgromadzeni na Emirates Stadium, gdzie Arsenal Londyn zmierzył się z Anderlechtem Bruksela. Kanonierzy po bramkach Mikela Artety, Alexisa Sancheza oraz Alexa Oxleda-Chamberlaina prowadzili już 3:0, ale w ostatnich trzydziestu minutach stracili trzy gole i ostatecznie mecz zakończył się podziałem punktów. Remis mistrzom Belgii zapewnił w doliczonym czasie gry Aleksandar Mitrović. Taki wynik oznacza, że londyńczycy wciąż nie mogą być pewni udziału w fazie pucharowej LM.

Dramatyczny przebieg miała również konfrontacja Juventusu Turyn z Olympiakosem Pireus. W 21. minucie Stara Dama po skutecznie egzekwowanym rzucie wolnym przez Andreę Pirlo objęła prowadzenie, jednak nie cieszyła się nim zbyt długo, gdyż już trzy minuty później do wyrównania doprowadził Alberto Botia. Podopieczni Jose Miguela Gonzaleza na tym nie poprzestali i w 61. minucie zadali kolejny cios, a tym razem na listę strzelców wpisał się Delvin Ndinga. Sytuacja mistrzów Włoch zrobiła się nie do pozazdroszczenia, ale w ciągu kilkunastu sekund sami zdołali pokonać bramkarza rywali dwukrotnie, kolejny raz wysuwając się na prowadzenie. Samobójcze trafienie Roberto oraz gol Paula Pogby ostatecznie zapewniły drużynie Massimiliano Allegriego niezwykle cenne zwycięstwo 3:2. Z takiego rozstrzygnięcia najbardziej zadowolone powinno być Atletico Madryt, które uporało się na wyjeździe ze szwedzkim Malmö FF 2:0 i do awansu brakuje jej tylko postawienia przysłowiowej kropki nad i.

W pozostałych spotkaniach zwycięstwa zanotowały FC Basel, Bayer Leverkusen oraz Benfica Lizbona.