Liga Mistrzów. Dwa gole „Lewego”; Arsenal i Chelsea uniknęły kompromitacji

Robert Lewandowski poprowadził Bayern Monachium do zwycięstwa nad Dinamem Zagrzeb w pojedynku 6. kolejki fazy grupowej Ligi Mistrzów. Polak trafił do siatki w 61. i 64. minucie, a Bawarczycy pokonali rywali 2:0. Z zaledwie jedną wygraną do 1/8 finału awansowała AS Roma, której barw broni Wojciech Szczęsny. Kompromitacji uniknęły zespoły Chelsea i Arsenalu.

GNK Dinamo vs FC BayernChoć Bayern był pewny pierwszego miejsca w grupie F, nie zamierzał odpuszczać i do meczu z Dinamem Zagrzeb przystąpił z kilkoma gwiazdami w składzie. W wyjściowej jedenastce znaleźli się Robert Lewandowski, Franck Ribery, Xabi Alonso czy Philipp Lahm. W pierwszej połowie kapitan reprezentacji Polski miał szansę na zdobycie gola, jednak jego uderzenie zmierzające do siatki zdołali zatrzymać obrońcy. Przynależność do światowej czołówki potwierdził w kolejnych 45 minutach, kiedy dwukrotnie wpisał się na listę strzelców. Najpierw wykorzystał dośrodkowanie wprowadzonego na murawę Thomasa Muellera, a następnie prostopadłą centrę Sebastiana Rodego.

Dinamo Zagreb - FC Bayern MunichPolak mógł wywalczyć hat-tricka, jednak jego próba z 77. minuty minęła bramkę strzeżoną przez Eduardo. Swoją szansę na podwyższenie rezultatu zmarnował także wcześniej wspomniany Mueller. Niemiec nie wykorzystał rzutu karnego podyktowanego po faulu na Arturo Vidalu (trafił w słupek). Szczęścia brakowało zawodnikom z Zagrzebia. Kiedy nareszcie na drodze nie stanął im świetnie dysponowany dziś Sven Ulreich, zdobycie kontaktowego gola uniemożliwiła im… poprzeczka.

Roma vs Bate BorisovCzyste kontro w starciu z drużyną BATE Borysów zachował Wojciech Szczęsny. Golkiper Romy, choć nie miał wielu okazji do zaprezentowania swoich umiejętności, w kluczowych momentach nie zawodził. Najpierw zatrzymał próbę z pięciu metrów Maksima Volodko, a kwadrans przed ostatnim gwizdkiem arbitra zdołał obronić silne uderzenie Filipa Mladenovicia. Sporo chaosu było dziś w ofensywnej formacji rzymian. Swoje szanse na gola zaprzepaścił Edin Dzeko, a odrobiny szczęścia zabrakło Miralemowi Pjaniciowi. Ostatecznie spotkanie zakończyło się bezbramkowym remisem.

Bayer 04 Leverkusen vs FC BarcelonaPo myśli Romy spisała się jednak FC Barcelona, która – nie licząc Lionela Messiego – grała bez swoich największych gwiazd. Katalończycy, choć w całym starciu z Bayerem Leverkusen oddali ledwie dwa celne strzały, zdołali zremisować na wyjeździe z niemiecką drużyną 1:1. Do 1/8 finału awansowały Blaugrana i AS Roma.

Olympiacos Piraeus vs ArsenalW pozostałych spotkaniach kompromitacji uniknęły Arsenal i Chelsea. Kanonierzy uporali się na wyjeździe z Olympiakosem Pireus, a ich bohaterem był autor trzech bramek – Olivier Giroud. The Blues pokonali u siebie FC Porto 2:0, dzięki czemu zapewnili sobie pierwsze miejsce w grupie F. Powody do radości ma także Łukasz Teodorczyk, który pojawił się na murawie w końcówce meczu Dynamo Kijów – Maccabi Tel Awiw. Ukraiński zespół wygrał po golu Denisa Garmasza i zagwarantował sobie miejsce w 1/8 finału. Z grupy H nieoczekiwany awans wywalczył teoretycznie najsłabszy w stawce KAA Gent. Belgijski zespół zanotował passę trzech kolejnych wygranych, przez co za burtą Champions League znalazły się Valencia CF i Olympique Lyon.