Liga Narodów siatkarzy. Polskie rezerwy postraszyły Francję

Polscy siatkarze w czterech setach ulegli Francuzom podczas drugiego weekendu Ligi Narodów. Białoczerwoni, występujący w mocno rezerwowym składzie, byli jednak równorzędnym rywalem dla Trójkolorowych.

To był naprawdę dobry mecz w wykonaniu polskich siatkarzy. Trener Vital Heynen postawił na zawodników, którzy do tej pory odgrywali zazwyczaj marginalne role w kadrze i na pewno się na nich nie zawiódł. W wyjściowym składzie pojawili się m.in. Marcin Komenda, Tomasz Fornal, Michał Szalacha oraz Piotr Łukasik. Francuzi musieli mocno się natrudzić, aby ostatecznie sięgnąć po zwycięstwo.

Dwa pierwsze sety miały bardzo zbliżony przebieg gry. W obu o wszystkim zadecydowały emocjonujące końcówki, w których więcej zimnej krwi zachowali Trójkolorowi. Najpierw wybronili atak Dawida Konarskiego i po skutecznej kontrze Kevina Tilliego wyszli na prowadzenie 1:0 (28:26), a następnie – dzięki mocnemu atakowi Barthelemy’ego Chinenyezego – było już 2:0 (25:23) w całym spotkaniu.

W trzeciej partii tym razem nerwy na wodzy utrzymali mistrzowie świata. Choć w pewnym momencie, po efektownej „czapie” Marcina Komendy, biało-czerwoni odskoczyli rywalom na 19:14, ci potrafili szybko doprowadzić do remisu. Najważniejsze fragmenty tej części meczu należały jednak do Polaków. Szczelny, potrójny blok na Jeanie Patry’m sprawił, że przegrywaliśmy już tylko 1:2 (26:24).

Zrażeni takim obrotem sprawy Francuzi w czwartej odsłonie wrzucili wyższy bieg. Od początku narzucili swoje warunki gry i po błędzie Macieja Muzaja prowadzili różnicą czterech oczek (11:7). Wypracowanej przewagi nie oddali do końca seta. Na nic zdały się pojedyncze, udane akcje Piotr Łukasika. W efekcie Trójkolorowi wygrali 25:20, a całość zamknął potężnym zbiciem Julien Lyneel.

Drużyna Vitala Heynena po czterech spotkaniach w ramach Ligi Narodów legitymuje się bilansem 2-2. W sobotę – o godzinie 10:00 czasu warszawskiego – zmierzy się z Bułgarią.