Liga Mistrzów. Haaland przyćmił gwiazdy PSG, BVB bliżej ćwierćfinału!

Erling Braut Haaland po raz kolejny na ustach całej piłkarskiej Europy! Norweg zdobył dwa gole, a jego Borussia Dortmund wygrała przed własną publicznością z Paris Saint-Germain 2:1 w pierwszym starciu 1/8 finału Ligi Mistrzów.

Tak jak można było się spodziewać – w wyjściowej „jedenastce” Borussii znalazło się miejsce dla Łukasza Piszczka. Lucien Fravre nie mógł jednak skorzystać z usług kilku innych ważnych piłkarzy. Z powodu kontuzji z gry na dłuższy czas wypadli Thomas Delaney, Julian Brandt oraz Marco Reus. Podobnych kłopotów kadrowych nie miał natomiast Thomas Tuchel, który przywrócił do składu Neymara.

Od pierwszego gwizdka sędziego widowisko mogło się podobać kibicom na Signal Iduna Park. Choć brakowało czystych sytuacji strzeleckich z obu stron, gra toczona była na wysokiej intensywności i raz po raz przenosiła się z jednej pod drugą bramkę. W 11. minucie minimalnie z rzutu wolnego spudłował Neymar. W odpowiedzi znakomitą interwencją po strzale Jadona Sancho ze skraju pola karnego popisał się Keylor Navas.

W dalszej fazie meczu częściej piłką operowali mistrzowie Francji, lepsze wrażenie sprawiała jednak ekipa z Dortmundu, która przy odrobinie szczęścia mogła pokusić się o prowadzenie. Zawodnikom Luciena Favre jedyne czego brakowało, to precyzji i chłodnej głowy w „szesnastce” gości.

Po przerwie z większym impetem ruszyła Borussia. Szczególnie mogła się podobać postawa Achrafa Hakimiego, który chętnie podłączał się do akcji ofensywnych, a po jednej z nich po raz kolejny kunsztem bramkarskim musiał wykazać się Keylor Navas.

W 64. minucie pierwszy raz od dłuższego czasu bramce gospodarzy zagroziło PSG. Kylian Mbappe mocno przymierzył z trzynastu metrów, ale świetnie między słupkami interweniował Roman Buerki. Chwilę później przypomniał o sobie Erling Braut Haaland. Norweg dopadł do futbolówki po uderzeniu Raphaela Guerreiro i wpakował ją do siatki z czterech metrów.

Na odpowiedź gości nie trzeba było zbyt długo czekać. Wystarczył błysk geniuszu Kyliana Mbappe, żeby przyjezdni odrobili straty. Francuz popisał się znakomitym, indywidualnym rajdem i zagrał do Neymara, a ten jedynie dostawił nogę do pustej już bramki.

W 77. minucie wicemistrzowie Niemiec odzyskali prowadzenie. W roli głównej ponownie wystąpił Erling Braut Haaland, który otrzymał podanie od Giovanniego Reyny i kapitalnym strzałem zza pola karnego pod poprzeczkę nie dał żadnych szans Keylorowi Navasowi.

Podopieczni Thomasa Tuchela szukali jeszcze wyrównującego gola. W 82. minucie mieli ku temu świetną okazję, ale szczęścia zabrakło z kolei Neymarowi. Piłka po uderzeniu Brazylijczyka zatrzymała się bowiem na słupku.

Ostatecznie Borussia wygrała z PSG 2:1 i znalazła się w nieco lepszej sytuacji przed drugą konfrontacją obu zespołów. Do rewanżowego starcia dojdzie 11 marca, tym razem w stolicy Francji.