Primera Division. Dreszczowiec w Madrycie, Messi bohaterem Barcelony!

FC Barcelona po prawie półtora roku przerwy ponownie okazała się lepsza od Realu Madryt w słynnym El Clasico. Duma Katalonii wygrała tym razem na wyjeździe z Królewskimi 3:2 w meczu 33. kolejki Primera Division. Bohaterem tego trzymającego w napięciu widowiska został Leo Messi, który decydującego gola zdobył w doliczonym czasie gry.

Barcelona po raz ostatni w Primera Division pokonała Real 21 listopada 2015 roku. Wygrała wówczas w Madrycie aż 4:0. Od tego czasu rozegrane zostały jeszcze dwa mecze, gdzie albo padł remis, ale lepsi okazali się Królewscy. Przed dzisiejszym spotkaniem obie drużyny miały swoje problemy, jednak niewątpliwie więcej miała ich ekipa Luisa Enrique. Duma Katalonii musiała radzić sobie bez zawieszonego za kartki Neymara. Dodatkowo zespół był rozbity psychicznie po odpadnięciu z Ligi Mistrzów po przegranym dwumeczu z Juventusem Turyn (0:3 i 0:0). Barcelona w przypadku porażki traciłaby już sześć punktów do Realu, a dodatkowo Królewscy mieliby do rozegrania jeszcze jeden zaległy pojedynek.

Początek to zdecydowany atak podopiecznych Zinedine’a Zidane’a. Gospodarze postraszyli rywali po raz pierwszy w 6. minucie za sprawą Cristiano Ronaldo. Portugalczyk przeprowadził indywidualną akcję, którą zakończył uderzeniem wprost w Marc-Andre ter Stegena. Duma Katalonii odpowiedziała chwilę później. Jordi Alba pociągnął lewą stroną, wycofał futbolówkę na siedemnasty metr, a Luis Suarez strzelił obok bramki Keylora Navasa.  W 21. minucie po uderzeniu łokciem Marcelo ucierpiał Leo Messi, jednak Brazylijczyk nie zobaczył w tej sytuacji kartki. Kolejny strzał Ronaldo poszybował wysoko ponad poprzeczką.

Real był skuteczniejszy w 28. minucie. Po rzucie rożnym obrońcy gości wybili piłkę zbyt krótko, a po kolejnej wrzutce i odbiciu się futbolówki od słupka po zagraniu Sergio Ramosa dopadł do niej Casemiro i skierował ją do siatki. Pięć minut później Barcelona doprowadziła do remisu. Leo Messi po podaniu od Ivana Rakiticia wpadł w pole karne, oszukał obrońców i uderzył obok bezradnie interweniującego Keylora Navasa. W 36. minucie wspaniałą paradą popisał się Marc-Andre ter Stegen, który zapobiegł utracie gola po mocnym strzale Luki Modricia. W końcówce pierwszej połowy grający już z żółtą kartką Casemiro sfaulował Messiego, jednak sędzia nie pokazał graczowi gospodarzy drugiego upomnienia.

Tuż po zmianie stron wymarzoną okazję miał Karim Benzema. Francuz z kilku metrów główkował po dośrodkowaniu Marcelo, lecz golkiper gości sobie tylko znanym sposobem wybił piłkę. W 56. minucie stuprocentową szansę na gola miał z kolei zespół Luisa Enrique. Sam na sam z Keylorem Navasem wyszedł Paco Alcacer, ale lepszy w tym pojedynku okazał się Kostarykanin. Dwanaście minut później bramkarz Królewskich zatrzymał futbolówkę po uderzeniu z ostrego kąta Luisa Suareza. W odpowiedzi przy bliższym słupku kopnął Marco Asensio, lecz po raz kolejny znakomicie spisał się Marc-Andre ter Stegen.

W 73. minucie stadion w Madrycie uciszył Ivan Rakitić, który przełożył piłkę na lewą nogę i posłał ją w długi róg bramki rywali. Cztery minuty później za brutalny atak na Lionela Messiego czerwoną kartkę obejrzał Sergio Ramos i gospodarze musieli radzić sobie w osłabieniu. Gdy wydawało się, że Duma Katalonii kontroluje sytuację, cios zadali gracze ze stolicy Hiszpanii. W 86. minucie do dośrodkowania Marcelo doszedł James Rodriguez i mocnym strzałem z kilku metrów doprowadził do remisu.

Gol na 2:2 dodał skrzydeł Realowi, który jeszcze kilka razy zagroził Marc-Andre ter Stegenowi. Mistrzowie Hiszpanii nie dali się jednak zaskoczyć, a sami skarcili gospodarzy już w doliczonym czasie gry. Bohaterem gości został Lionel Messi, który wykorzystał dogranie Jordiego Alby i uderzeniem z kilkunastu metrów tuż przy słupku pokonał Keylora Navasa. Chwilę po tej akcji sędzia zakończył mecz.

Barcelona, dzięki wygranej, wyprzedziła Real w tabeli i została liderem Primera Division. Duma Katalonii ma tyle samo punktów co Królewscy, jednak podopieczni Zinedine’a Zidane’a mają do rozegrania jeszcze jedno zaległe spotkanie.