Liga Konferencji Europy. Lech Poznań z awansem do fazy play-off po zwycięstwie z półfinalistą ostatniej edycji Ligi Mistrzów!

Piłkarze poznańskiego Lecha zagrają wiosną w fazie pucharowej Ligi Konferencji Europy. Stało się tak dzięki wygranej Kolejorza 3:0 z hiszpańskim Villarrealem w meczu ostatniej kolejki grupy C. Mistrzowie Polski zakończyli fazę grupową z dorobkiem 9 punktów.

Lechitów czekało bardzo trudne wyzwanie. Aby wywalczyć awans do fazy pucharowej bez oglądania się na wynik meczu Hapoelu Beer Szewa z Austrią Wiedeń, podopieczni trenera Johna van der Broma, musieli pokonać Villarreal. Hiszpanie mieli już zapewniony awans, ale nie należało zapominać o tym, że to ekipa, która jeszcze kilka miesięcy temu doszła do półfinału Ligi Mistrzów.

Pierwsze kilkanaście minut przyniosło próby strzałów z obu stron, jednak bez efektu bramkowego. Goście w 15. minucie powinni wyjść na prowadzenie, ale Jose Luis Morales, będąc pięć metrów od bramki, przeniósł piłkę nad poprzeczką. W 26. minucie groźnie uderzał Francis Coquelin, ale piłka minęła słupek bramki Filipa Bednarka. Chwilę później Lech po raz pierwszy zaskoczył defensywę rywali. Na środku boiska futbolówkę przejął  Kristoffer Velde, pociągnął kilkanaście metrów, zagrał na prawo do Mikaela Ishaka, a ten dośrodkował na głowę Filipa Marchwińskiego. Strzał 22-latka odbił przed linią bramkową jeden z obrońców, ale piłka trafiła pod nogi Velde, które z bliska wbił ją do siatki. Wynikiem 1:0 dla mistrzów Polski zakończyła się pierwsza połowa meczu.

W 51. minucie kibice na Bułgarskiej znowu mogli radować się z gola dla swojej drużyny. Mikael Ishak zagrał do wbiegającego w pole karne rywali Velde, a Norweg zagrał po ziemi na długi słupek, gdzie znalazł się Michał Skóraś, pakując futbolówkę do bramki Pepe Reiny. W 77. minucie Kolejorz podwyższył prowadzenie. Po wyrzucie piłki z autu głową strącił ją piłkarz Villarrealu, jednak zagrał ją wprost do Mikaela Ishaka. Szwed wbiegł w pole karne Hiszpanów i przytomnie zagrał ją do niekrytego Skórasia, który w sytuacji sam na sam spokojnie pokonał golkipera rywali. Piłkarze Żółtej Łodzi Podwodnej szukali jeszcze szansy na strzelenie gola honorowego, ale ze strzałem Arnauta Danjumy z doliczonego czasu gry poradził sobie Filip Bednarek.

Lech kończy rywalizację grupową na drugim miejscu – za Villarrealem, przed Hapoelem Beer Szewa – z dorobkiem 9 punktów. Poznaniacy zagrają na wiosnę w europejskich pucharach po raz pierwszy od sezonu 2010/2011.