Ekstraklasa. Trwa kiepska passa Zagłębia; Legia odwróciła losy spotkania z Lechią

Piłkarze Zagłębia Lubin ponieśli czwartą ligową porażkę z rzędu. Na inaugurację 16 kolejki Ekstraklasy Miedziowi przegrali w Mielcu ze Stalą 0:3. Z kolei Lechia Gdańsk – mimo prowadzenia w Warszawie z Legią 1:0 jeszcze na kwadrans przed końcem – ostatecznie musiała uznać wyższość rywala, przegrywając 1:2.

Stal Mielec przystępowała do starcia z Zagłębiem po niezbyt udanych ostatnich dwóch spotkaniach, w których wywalczyła zaledwie punkt. To jednak i tak lepszy dorobek niż Miedzowi, którzy ponieśli porażki w trzech ostatnich kolejkach.

Pierwsza połowa zakończyła się bezbramkowym remisem, chociaż gospodarze powinni prowadzić, ale rzut karny bardzo źle wykonał Said Hamulić.

Mielczanie wykazali się dużo lepszą skutecznością w drugich 45 minutach. W 55. minucie Stal otrzymała kolejny rzut karny. Tym razem do piłki na jedenastym metrze podszedł Piotr Wlazło i pewnym strzałem podcinką dał swojej drużynie prowadzenie. W 75. minucie zespół z Podkarpacia miał już dwa trafienia przewagi. Za zmarnowanego karnego zrehabilitował się Hamulić, który głową skutecznie wykończył centrę Macieja Domańskiego z prawej strony boiska. Wynik meczu na 3:0 ustalił Paweł Żyra, który popisał się mierzonym strzałem z 16 metrów w długi róg bramki gości.

W drugim piątkowym spotkaniu warszawska Legia podejmowała na własny terenie Lechię Gdańsk. Obie drużyny tydzień wcześniej zwyciężyły w swoich ligowych meczach. Wojskowi rozbili w Białymstoku Jagiellonię, zaś biało-zieloni pokonali Stal Mielec.

Pierwsza część spotkania nie przyniosła goli, chociaż gospodarze mieli dużą optyczną przewagę. Po zmianie stron podopieczni trenera Kosty Runjaicia nadal atakowali, ale to gdańszczanie zdołali zaskoczyć defensywę rywali. W 57. minucie trójkową akcję Conrado-Jakub Kałuziński-Łukasz Zwoliński skutecznym strzałem z kilkunastu metrów zakończył ten trzeci. Legia doprowadziła do wyrównania w 74. minucie. Po technicznym uderzeniu Bartosza Kapustki z okolicy 18 metra futbolówka odbiła się od poprzeczki, pleców Dusana Kuciaka i wpadła do bramki. Słowacki bramkarz gości miał w tej sytuacji dużego pecha. Stołeczny zespół do końca walczył o komplet punktów i swój cel osiągnął w 87. minucie. Filip Mladenović dośrodkował z lewej strony boiska do Blaza Kramera, piłkę po jego główce odbił Kuciak, jednak nie zdołał już zatrzymać dobitki Yuri’ego Ribeiro.