Ekstraklasa. Górnik, Śląsk i Zagłębie wciąż bez straty punktów, Piast – na przeciwnym biegunie

Górnik Zabrze, Śląsk Wrocław oraz Zagłębie Lubin – to zespoły, które po dwóch kolejkach PKO Ekstraklasy mogą pochwalić się kompletem „oczek”. Na przeciwnym biegunie znajduje się Piast Gliwice. Wicemistrzowie Polski wciąż legitymują się zerowym dorobkiem punktowym. Swój mecz przegrała również Legia Warszawa.

Górnik Zabrze – po wygranej w zeszłym tygodniu z Podbeskidziem Bielsko-Biała (4:2) – po raz kolejny zostawił w pokonanym polu beniaminka rozgrywek. Tym razem podopieczni Marcina Brosza pokazali swoją wyższość w wyjazdowym starciu ze Stalą Mielec, zwyciężając 2:0. Ozdobą spotkania była przepiękna bramka autorstwa Alasany Manneha. 22-letni Gambijczyk chwilę po przerwie kapitalnym uderzeniem zewnętrzną częścią stopy z ponad dwudziestu metrów pokonał bezradnie interweniującego Rafała Strączka.

Po komplet punktów sięgnęli również zawodnicy Zagłębia Lubin oraz Śląska Wrocław. „Miedziowi” znów zapewnili sobie wygraną w końcówce meczu. W domowej konfrontacji z Wartą Poznań (1:0) o wszystkim przesądziła akcja z 88. minuty, kiedy to jedynego gola strzelił Damjan Bohar. Słoweniec wykorzystał centrę Kacpra Chodyna z lewego skrzydła i „główką” zmusił do kapitulacji Adriana Lisa. Ekipa Vitezslava Laviczki natomiast zasłużenie ograła na wyjeździe Wisłę Kraków 3:1. Bohaterem spotkania został Robert Pich, który popisał się dubletem, a wynik ustalił powracający na ekstraklasowe boiska po siedmioletniej przerwie – Waldemar Sobota.

Na przeciwnym biegunie znajduje się Piast Gliwice. Drużyna Waldemara Fornalika doznała kolejnej porażki, ulegając przed własną publicznością Pogoni Szczecin 0:1. Trzy „oczka” przyjezdnym zapewnił nowy nabytek klubu, Alexander Gorgon. Pozyskany na początku sierpnia piłkarz z HNK Rijeka w 66. minucie instynktownie pokonał bramkarza rywali po dośrodkowaniu Michała Kucharczyka z rzutu rożnego i przedłużeniu futbolówki głową przez Kamila Drygasa.

Przegrała także Legia Warszawa. Obrońcy tytułu nie sprostali u siebie Jagiellonii Białystok (1:2). „Wojskowi” razili strzelecką indolencją. W doliczonym czasie gry zaprzepaścili świetną okazję na doprowadzenie do remisu, kiedy to Pavels Steinbors – w sobie tylko wiadomy sposób – zatrzymał uderzenie Macieja Rosołka z siedmiu metrów.

Zawiódł również trzeci z pucharowiczów. Lech Poznań, bo o nim mowa, jedynie podzielił się punktami na własnym stadionie w konfrontacji z Wisłą Płock (2:2). Przyjezdni cenne „oczko” uratowali w 88. minucie, gdy rzut karny pewnie na gola zamienił – strzelający na dwa tempa – Patryk Tuszyński. Takim samym wynikiem zakończyło się starcie pomiędzy Podbeskidziem Bielsko-Biała a Cracovią (2:2), zaś Raków Częstochowa dość niespodziewanie pokonał w Gdańsku miejscową Lechię 3:1, między innymi po dwóch trafieniach Łotysza Vladislavsa Gutkovskisa.

Za nami dwie pełne kolejki PKO Ekstraklasy. Ligowej stawce przewodzi – z kompletem sześciu „oczek” – Górnik. Zabrzanie wyprzedzają Śląsk oraz Zagłębie lepszym bilansem bramkowym. Bez zdobyczy punktowej wciąż pozostają Warta i Piast. Tabelę zamyka jednak Cracovia, która przystąpiła do sezonu z pięcioma ujemnymi „oczkami” za czyny korupcyjne w rozgrywkach 2003/04 ówczesnej II ligi.