FIFA World Cup 2018. Maroko bliskie niespodzianki, awans Hiszpanii z pierwszego miejsca w grupie

Sensacja była blisko. Do 90. minuty Maroko prowadziło z faworyzowaną Hiszpanią 2:1. Gola na wagę cennego punktu i pierwszego miejsca w grupie B zdobył w doliczonym czasie widowiska Iago Aspas.

Maroko już wcześniej pożegnało się z mistrzostwami świata. Po dwóch kolejkach piłkarze z tego kraju nie mieli na koncie choćby punktu. Zdobyli za to szacunek, bo przegrywali po walce. Nie inaczej miało być dzisiaj, bo wielkim faworytem widowiska była Hiszpania.

W 14. minucie zawodnicy z Afryki sensacyjnie objęli prowadzenie. Nieporozumienie podopiecznych Fernando Hierro wykorzystał Khalid Boutaib. Napastnik popędził w kierunku bramki rywali i zmieścił futbolówkę między nogami próbującego ratować zespół Davida de Gei. Hiszpanie nie czekali długo z odpowiedzią. Po drugiej stronie boiska Andres Iniesta otrzymał podanie na wolne pole i oddał piłkę do ustawionego w środku Isco. Ten miał czas, by najpierw przyjąć futbolówkę, a następnie uderzyć na 1:1.

Wyrównujący gol uśpił mistrzów świata z 2010 roku. Obrońcom ponownie uciekł Boutaib, jednak tym razem – w pojedynku sam na sam – zatrzymał go bramkarz. Na półmetku rywalizacji zawodnicy z Europy przeważali niemal w każdym elemencie gry. Poza jednym – liczbą trafień.

Po zmianie stron Lwy Atlasu podkręciły tempo i w 55. minucie były bliskie objęcia prowadzenia. Swojej szansy szukał Nordin Amrabat, a rywali uratowała poprzeczka. Kolejną okazję Marokańczycy wypracowali chwilę przed końcem. Najpierw domagali się rzutu karnego, a po chwili zadowoliła ich szansa z narożnika boiska. Po centrze w pole karne najlepiej zachował się Youssef En-Nesyri i głową pokonał Davida de Geę.

Czasu było mało, ale wystarczająco dużo, by uratować się przed blamażem. W doliczonej minucie do siatki trafił Iago Aspas. Pierwsza reakcja sędziego: spalony. Powtórki i system VAR pokazały, że bramka została zdobyta prawidłowo. Arbiter ostatecznie uznał gola, co pozwoliło Hiszpanii na zajęcie pierwszego miejsca w grupie B.

Przeciwnikiem podopiecznych Fernando Hierro w 1/8 finału będą gospodarze turnieju – Rosjanie.