Liga Europy. Legia zagra w czwartej rundzie!

Legia Warszawa awansowała do czwartej rundy eliminacji Ligi Europy. Wicemistrzowie Polski pokonali w rewanżowym meczu Atromitos Ateny 2:0. Na listę strzelców wpisali się Paweł Stolarski oraz Walerian Gwilia. Przed tygodniem padł bezbramkowy remis.

Początek rewanżowego starcia przebiegał pod dyktando gospodarzy. Podopieczni Yannisa Anastasiou dużo częściej gościli pod bramką rywali, a z ich akcji wynikało więcej zagrożenia. Na szczęście dla Legii miejscowym brakowało albo precyzji, albo zimnej krwi w najważniejszych momentach. O sporym pechu grecka drużyna mogła mówić zwłaszcza w 17. minucie, kiedy piłka po centrze Spyrosa Risvanisa wylądowała na poprzeczce.

Atromitos przeważał na boisku, ale to wicemistrzowie Polski niespodziewanie wyszli na prowadzenie. W 29. minucie pierwszy celny strzał Wojskowych od razu przyniósł im gola. Wszystko zaczęło się od rajdu Cafu, który minął jednego z obrońców przy linii końcowej. Portugalczyk zagrał do Waleriana Gwilii, a ten dostrzegł niepilnowanego zza polem karnym Pawła Stolarskiego. Boczny obrońca płaskim uderzeniem z dwudziestu metrów – w kierunku dalszego słupka – skierował futbolówkę do siatki.

Ekipa Aleksandara Vukovicia była na fali. Osiem minut później mogła pójść za ciosem. Minimalnie obok słupka – po wymianie podań z Luquinhasem – uderzył jednak Luis Rocha. Chwilę przed przerwą świetną okazję na doprowadzenie do remisu zaprzepaścili natomiast Grecy, a konkretnie Apostolos Vellios. Snajper gospodarzy na wślizgu – z bliskiej odległości – posłał piłkę tuż przed linią bramkową, ale Radosław Majecki z pomocą Pawła Stolarskiego zażegnali niebezpieczeństwo.

Po zmianie stron szybko stało się to, na co wszyscy czekaliśmy. W 51. minucie losy dwumeczu rozstrzygnął Walerian Gwilia. Gruzin wykorzystał bardzo dobre dośrodkowanie Marko Vesovicia z prawej strony boiska i końcówką buta pokonał z kilku metrów bezradnie interweniującego Balazsa Megyeriego. To był gwóźdź do trumny dla zespołu Yannisa Anastasiou. Od tego momentu goście kontrolowali przebieg wydarzeń, spokojnie zmierzając po zwycięstwo.

W jednej z ostatnich akcji spotkania Wojskowi byli bliscy zdobycia trzeciego gola, ale będący w niezłej pozycji strzeleckiej Carlitos trafił jedynie w boczną siatkę. Ostatecznie Legia wygrała 2:0 i zasłużenie zameldowała się w czwartej rundzie eliminacyjnej. O awans do fazy grupowej Ligi Europy zagra najprawdopodobniej z Rangers FC. Szkoci przed tygodniem pokonali na wyjeździe duński FC Midtjylland 4:2.