Liga Europejska. Kompromitacja polskich drużyn – porażki Zagłębia i Cracovii

Zarówno Zagłębie Lubin, jak i Cracovia poniosły porażki w swoich pierwszych meczach I rundy eliminacji do Ligi Europejskiej. Miedziowi ulegli Sławiji Sofia 0:1. Podopieczni Jacka Zielińskiego przegrali natomiast ze Skendiją Tetowo 0:2. Obie polskie drużyny grały na wyjeździe.

Sławija Sofia Zagłębie Lubin 1:0 (0:0)
Serder Serderov 85’

Miedziowi, którzy poprzedni sezon ligowy zakończyli na trzecim miejscu, na początek zmagań w Europie zmierzyli się ze Sławiją Sofia. Podopieczni Piotra Stokowca do Bułgarii pojechali w roli faworyta.

Od początku spotkania zdecydowanie lepiej prezentowali się lubinianie. Dwie dobre okazje miał Krzysztof Piątek. Najpierw został jednak zablokowany przez obrońców, a po chwili dobrze poradził sobie golkiper gospodarzy Mario Kirev. W odpowiedzi z dwudziestu metrów technicznym strzałem popisał się Bojidar Vasev, ale Martin Polacek sparował futbolówkę na korner. W 40. minucie z rzutu wolnego przymierzył Arkadiusz Woźniak, pewnie interweniował Kirev.

O drugiej części meczu można byłoby napisać, że się odbyła, gdyby nie sytuacja z 85. minuty. Po błędzie Aleksandara Todorovskiego na piąty metr dośrodkował Georgi Pashov. Do piłki doszedł Serder Serderov, który przechylił szalę zwycięstwa na stronę miejscowych.

Rewanż odbędzie się 7 lipca w Lubinie.

***

Zagłębie: Martin Polacek – Aleksandar Todorovski, Maciej Dąbrowski, Lubomir Guldan, Dorde Cotra – Łukasz Piątek, Jarosław Kubicki – Arkadiusz Woźniak, Jan Vlasko (83’ Adrian Rakowski), Łukasz Janoszka (74’ Krzysztof Janus) – Krzysztof Piątek (68’ Michal Papadopulos)

Żółta kartka: Dorde Cotra

Skendija Tetowo Cracovia 2:0 (1:0)
Besart Ibraimi 41’ Stenio Junior 68’

Debiutująca w europejskich pucharach Cracovia musiała poradzić sobie bez jednego ze swoich najlepszych piłkarzy. W tym samym czasie Bartosz Kapustka znajdował się we Francji, gdzie Polska mierzyła się z Portugalią.

Pasy od początku przejęły inicjatywę. Już w 11. minucie doskonałą okazję miał Erik Jendrisek, który przegrał pojedynek sam na sam z Kostadinem Zahowem. Gospodarze odpowiedzieli minimalnie niecelnym uderzeniem Besarta Ibraimiego. Kilkanaście minut później ten sam zawodnik już się nie pomylił i płaskim strzałem z osiemnastu metrów pokonał Grzegorza Sandomierskiego.

Po przerwie krakowianie mieli problemy z konstruowaniem akcji, a coraz większą przewagę zyskiwali gospodarze. Piłkarze Skendiji potwierdzili ją w 65. minucie, kiedy to po kombinacyjnej akcji do siatki trafił Stenio Junior.

Podopieczni Jacka Zielińskiego mocno skomplikowali sobie sprawę. Straty spróbują odrobić 7 lipca w Krakowie.

***

Cracovia: Grzegorz Sandomierski – Deleu, Robert Litauszki, Florin Bejan, Hubert Wołąkiewicz (77’ Anton Karaczanakow) – Damian Dąbrowski, Marcin Budziński – Jakub Wójcicki, Mateusz Cetnarski (61’ Miroslav Covilo), Erik Jendrisek – Tomas Vestenicky (61’ Mateusz Wdowiak)

Żółte kartki: Hubert Wołąkiewicz, Robert Litauszki