Liga Konferencji Europy. Lechia poza pucharami! Dwa stracone gole w trzy minuty i emocjonująca końcówka w Gdańsku

Lechia Gdańsk żegna się z rywalizacją w europejskich pucharach. Po remisie 0:0 we Wiedniu, tym razem zespół z Trójmiasta przegrał u siebie 1:2 z Rapidem w rewanżowym meczu II rundy kwalifikacyjnej Ligi Konferencji Europy. Lechia, która straciła dwie bramki w ciągu trzech minut, w końcówce miała szansę na doprowadzenie do remisu i dogrywki, ale nie wykorzystała swoich okazji.

Bezbramkowy remis w Austrii rozbudził nadzieję w Gdańsku na możliwość wywalczenia awansu do III rundy eliminacyjnej Ligi Konferencji Europy.

Trudno jednak walczyć o korzystny wynik gdy przyjmuje się dwa ciosy w odstępie 180 sekund. Pierwszego gola dla gości w 16. minucie zdobył Nicolas-Gerrit Kühn, który miał trochę miejsca w polu karnym gdańszczan i mocnym strzałem lewą nogą pokonał Dusana Kuciaka. W 18. minucie na 2:0 dla Rapidu podwyższył Marco Grüll, który skutecznie wykonał rzut karny po faulu Jakuba Kałuzińskiego na Guido Burgstallerze. Ta sytuacja wzbudziła sporo kontrowersji, bo wydaje się, że samo przewinienie nastąpiło jeszcze tuż przed linią pola karnego gospodarzy. Lechia jeszcze przed przerwą szukała okazji do strzelenia bramki kontaktowej po próbach z dystansu, ale bez powodzenia.

Od 46. minuty na murawie pojawił się Flavio Paixao. Po akcji Portugalczyka z Rafałem Pietrzakiem w 53. minucie Łukasz Zwoliński w sobie tylko znany sposób nie potrafił skierować piłki do siatki dosłownie z dwóch metrów. Gdańszczanie złapali kontakt z rywalem w 83. minucie Filip Koperski przedarł się z prawej strony boiska, wbiegł w pole karne gości i zagrał wzdłuż pola bramkowego, a Zwoliński mocnym strzałem z bliska nie dał szans bramkarzowi Austriaków. Kilkanaście sekund później powinien być już remis, ale po zagraniu Paixao Kacper Sezonienko – będąc na wślizgu – przeniósł futbolówkę nad poprzeczką.

Lechia – mimo ambitnej postawy w końcówce – ostatecznie przegrała w rewanżu 1:2 i z awansu do III rundy kwalifikacyjnej Ligi Konferencji Europy mógł cieszyć się Rapid Wiedeń.