Kwalifikacje ME 2015: Polacy rozjechali Macedonię

Polska pokonała Macedonię 3:0 (25:13, 25:15, 25:15) w drugim dniu rozgrywanych we Wrocławiu kwalifikacji do przyszłorocznych mistrzostw Europy siatkarzy. Jutro biało-czerwoni zmierzą się z reprezentacją Słowenii.

I set

Spotkanie od samego początku układało się po myśli Polaków. Dzięki dobrej grze Michała Kubiaka i Mariusza Wlazłego, który dwukrotnie zapunktował w polu serwisowy, biało-czerwoni już na pierwszej przerwie technicznej wypracowali sobie pięciopunktowy zapas (8:3). Po powrocie na parkiet obraz gry nie uległ zmianie. Do mocnej zagrywki i pewnej gry na skrzydłach, Polacy dorzucili jeszcze dobrą postawę w bloku (15:10). Im było bliżej końca partii, tym przewaga podopiecznych Stephana Antigi była coraz większa (19:10). Udane akcje w ataku i na zagrywce Wlazłego oraz punktowy atak Bartosza Kurka dały biało-czerwonym już dwucyfrowe prowadzenie (20:10). W końcówce efektownym blokiem popisał się jeszcze Piotr Nowakowski, a seta zakończył nieudany atak Nikoli Gjorgijewa (25:13).

II set

Druga odsłona meczu miała podobny scenariusz. Szybko uzyskana przewaga pozwoliła biało-czerwonym na spokojną grę i kontrolę seta. Na pierwszą przerwę techniczną oba zespoły zeszły po zepsutej zagrywce Macedończyków (8:4). Uspokojony wysokim prowadzeniem swoich graczy trener Stephane Antiga desygnował do gry Pawła Zagumnego i Grzegorza Boćka w miejsce Fabiana Drzyzgi oraz Mariusza Wlazłego (12:7). Kolejne udane akcje Michała Kubiaka i blok duetu Bociek-Możdżonek sprawiły, że z minuty na minutę Polacy zbliżali się do zwycięstwa (22:13). Pierwsza piłka setowa pojawiła się po kolejnej czapie Boćka. Z kolei kropkę nad „i” postawił Michał Winiarski (25:15).

III set

Trzecia partia rozpoczęła się od mocnego uderzenia biało-czerownych. Polacy objęli prowadzenie po udanych akcjach w bloku i ataku wykonaniu Boćka oraz asie serwisowym Winiarskiego (9:3). Macedończycy kompletnie nie potrafili sobie poradzić z pewnie grającymi Polakami. Zagrania Kubiaka i Winiarskiego w połączeniu ze skutecznym blokiem sprawiły, że na tablicy ukazał się wynik 16:10 dla gospodarzy. Polacy cały czas kontrolowali przebieg boiskowych wydarzeń i przeważali w każdym elemencie siatkarskiego rzemiosła (21:13). W końcówce rywali dobił Michał Ruciak, a seta, jak i całe spotkanie zakończyła autowa zagrywka Macedończyków (25:15).

***

Dzięki wygranej Polacy, z dorobkiem sześciu punktów, umocnili się na prowadzeniu w grupie eliminacyjnej mistrzostw Europy 2015.

Na zakończenie turnieju we Wrocławiu biało-czerwoni zmierzą się w niedzielę ze Słowenią, która w pierwszym rozegranym dziś meczu pokonała Łotwę 3:2.

Polska – Macedonia 3:0
(25:13, 25:15, 25:15)

Polska: Drzyzga, Wlazły (8), Kurek (4), Kubiak (13), Nowakowski (10), Kłos (5), Zatorski (libero) oraz Zagumny, Bociek (8), Winiarski (6), Ruciak (1) i Możdżonek (3)

Macedonia: Josifow (2), G. Gjorgiew (3), N. Gjorgiew (5), Ljaftow (3), Milew (2), Nikołow (3), Mihaiłow (libero) oraz Karanovikj (7), Simowski (3), Gjorgiewski (2) Despotowski i Angelowski (libero)