LM siatkarzy. Jastrzębski Węgiel walczy o pierwszy finał

Siatkarze Jastrzębskiego Węgla o godz. 16 czasu polskiego rozpoczną w Ankarze mecz z miejscowym Halkbankiem. Stawką jest występ w decydującym spotkaniu Final Four Ligi Mistrzów. Drużyna ze Śląska jeszcze nigdy nie awansowała do finału tych rozgrywek.

W turnieju finałowym Ligi Mistrzów grała już trzy lata temu, zajmując wówczas czwarte miejsce. Z tamtego składu pozostał jedynie trener Lorenzo Bernardi.

„Jesteśmy oczywiście bardzo szczęśliwi, że po raz drugi w historii klubu awansowaliśmy do Final Four. Jestem pewien, że każdy z zespołów przybył tu z ogromnymi oczekiwaniami i nikogo nie zadowoli sam fakt uczestnictwa. Chcemy poprawić rezultat z 2011 roku” – zaznaczył włoski szkoleniowiec.

Jego podopiecznych czeka w sobotę trzeci w tym sezonie pojedynek z Halkbankiem, bowiem zespoły te zmierzyły się już w fazie grupowej LM. Turecka drużyna wygrała u siebie 3:1, a w rewanżu lepsi byli przedstawiciele polskiej ekstraklasy – 3:2.

„Prawda jest taka, że każdy mecz ma swoją historię i nie można ich porównywać. Musimy trzymać swój poziom. Trzeba zagrać przynajmniej tak, jak w grudniu u nas” – dodał kapitan zespołu z Jastrzębia Michał Łasko.

Przed nim i jego kolegami zadanie niełatwe. Ekipa gospodarzy turnieju była budowana przed tym sezonem z myślą o triumfie w LM. W barwach Ankary grają m.in.: Bułgar Matej Kazijski, Kubańczyk Osmany Juantorena i Brazylijczyk Raphael. Na ławce trenerskiej zasiada rodak pierwszego z wymienionych siatkarzy Radostin Stojczew.

„To Trentino przeniesione do Turcji, a włoski klub wygrywał wówczas wszystko, co możliwe. W budowę obecnej drużyny włożono ogromne pieniądze; w składzie są zawodnicy światowej klasy. Dla tej ekipy porażka w sobotę będzie klęską” – podkreślił Ryszard Bosek, złoty medalista olimpijski z Montrealu.

W drugim półfinale dojdzie do „rosyjskich derbów” – Zenit Kazań zagra z Biełogorje Biełgorod.

Polski klub siatkarski tylko raz wygrał rywalizację w najbardziej prestiżowych europejskich pucharach. Udało się to zawodnikom Płomienia Milowice, którzy w sezonie 1977/78 sięgnęli po Puchar Europy Mistrzów Krajowych (odpowiednik obecnej Ligi Mistrzów).

PAP

drukuj