fot. PAP

El. ME siatkarek. Polki pokonały Ukrainki po pięknej walce

Polskie siatkarki pokonały w Lugano Ukrainki 3:2 (25:27, 17:25, 25:21, 25:19, 15:10) w drugim meczu eliminacyjnym do przyszłorocznych mistrzostw Europy. To drugie zwycięstwo zespołu trenera Piotra Makowskiego w turnieju w Szwajcarii.

Polki wygrywając z Ukrainkami uczyniły spory krok ku awansowi do ME 2015, które zorganizują Holandia i Belgia. Mecz w Lugano przysporzył sporo emocji i zapewne kilku siwych włosów trenerowi Makowskiemu, bowiem jego podopieczne przegrywały już 0:2.

Na początku Ukrainki dominowały. W pierwszym secie trwała jeszcze dość zacięta walka, a Polki w końcówce odrobiły straty i obroniły trzy piłki setowe. Decydujące słowo należało jednak do rywalek.

W kolejnej odsłonie przewaga Ukrainy były już bardziej widoczna – polskie siatkarki kiepsko przyjmowały, co przekładała się na słabą skuteczność w ataku. Prawoskrzydłowa Katarzyna Zaroślińska zupełnie zawodziła i Makowski desygnował do gry Malwinę Smarzek. Młodziutka atakująca nie była w stanie zmienić obrazu gry.

Po dwóch setach nastąpiło odrodzenie polskiego zespołu, który poprawił przede wszystkim przyjęcie zagrywki. Niekwestionowaną liderką okazała się Klaudia Kaczorowska, wspomagała ją w ataku Zaroślińska, która po krótkim pobycie na ławce wróciła do dobrej dyspozycji.

W polskim zespole zaczął też funkcjonować blok, ponad dwumetrowa Zuzanna Efimienko skutecznie powstrzymywała ataki przeciwniczek. Kolejne partie biało-czerwone wygrały bez kłopotów do 21 i 19.

W tie-breaku wyrównana walka trwała do zmiany strony. Polki ze stanu 8:7 powiększyły przewagę do 11:8 i tym samym odebrały nadzieje rywalkom na zwycięstwo.

Po dwóch meczach w Lugano biało-czerwone mają w dorobku dwie wygrane, gdyż w piątek pewnie pokonały Szwajcarki 3:0. W niedzielę zmierzą się z ekipą Łotwy.

Kolejny turniej kwalifikacyjny odbędzie się w Bydgoszczy w następny weekend. Bezpośredni awans do ME uzyska tylko zespół, który uzyska najwięcej punktów w obu imprezach. Natomiast druga drużyna zagra w barażach w przyszłym roku.

Polska – Ukraina 3:2 (25:27, 17:25, 25:21, 25:19, 15:10)

Polska: Joanna Wołosz, Zuzanna Kąkolewska, Maja Tokarska, Elżbieta Skowrońska, Klaudia Kaczorowska, Katarzyna Zaroślińska, Agata Durajczyk (libero) – Izabela Bełcik, Malwina Smarzek, Kornelia Moskwa, Aleksandra Wójcik.

Ukraina: Ołena Nowogrodczenko, Irina Truszkina, Swietłana Lidiajewa, Ganna Lisiejenkowa, Nadija Kodoła, Ganna Burbeljuk, Wiktoria Dełros (libero) – Maryna Zachożna, Alina Stiepanczuk, Tetiana Kozłowa.

PAP

drukuj