PusLiga: Szlagier dla Resovii

W hicie 12 kolejki PlusLigi Asseco Resovia Rzeszów pokonała Jastrzębski Węgiel 3:2. Mistrzowie Polski zanotowali siódme zwycięstwo z rzędu i umocnili się na pozycji wicelidera.

Resoviacy od początku narzucili rywalom swój styl gry, a ci seryjnie mylili się w ataku. Znakomicie w zespole gospodarzy funkcjonował blok (6-1 w tym elemencie w pierwszej partii), a na lewym skrzydle nie do zatrzymania był Olieg Achrem (8:2, 12:6). Przy stanie 19:12 dla mistrzów Polski, goście zaczęli odrabiać straty. Po serii udanych zagrywek Nicolasa Marechala, przyjezdni zbliżyli się na jedno oczko (18:19). Dopiero skuteczny atak Kosoka, pozwolił rzeszowianom uciec z niewygodnego ustawienia. W końcówce seta więcej zimnej krwi zachowali gospodarze, którzy wygrali te partię 25:22.

W drugim secie gra nieco bardziej się wyrównała. Na pierwszą przerwę techniczną zespoły schodziły z jednopunktowym prowadzeniem gospodarzy. Z czasem jednak role się odwróciły: coraz więcej błędów popełniała Resovia, co rywale skwapliwie wykorzystywali i po ataku Thomasa Jarmoca prowadzili 16:14. Im bliżej końca seta, tym bardziej uwidaczniała się przewaga podopiecznych Lorenzo Bernardiego. Seta zakończył udanym zbiciem z krótkiej Patryk Czarnowski (25:22).

Trzecią odsłonę lepiej zaczęli rzeszowianie, którzy odskoczyli na pięć oczek (8:3). Znowu w szeregach gospodarzy dał o sobie znać Achrem, a swoje „trzy grosze” do wzmocnienia prowadzenia dołożyli Dawid Konarski i Peter Veres (16:8). W kolejnym fragmencie seta, podobnie zresztą jak w pierwszej partii, to znów jastrzębianie gonili przeciwnika. Autowe zbicie Veresa oraz skuteczne kontry Kubiaka spowodowały, że straty zostały niemal odrobione (18:20). Jednak od tego momentu na parkiecie dominowali ponownie gospodarze. Ostatni punkt w partii zdobył Piotr Nowakowski.

Pierwsze piłki czwartego seta ponownie należały do gospodarzy. Zawodnicy Andrzeja Kowala byli lepsi zarówno w ataku, jak i w polu serwisowym. Po udanej kiwce Achrema było 16:13 i drużyny udały się na drugą przerwę techniczną. Przy stanie 20:19 dla miejscowych, Veres pomylił się w kontrze i jastrzębianie doprowadzili do remisu. W końcowej fazie seta gra toczyła się punkt za punkt. Tym razem to jastrzębska drużyna wykazała się większym opanowaniem i po bloku na Konarskim wygrała, na przewagi, 26:24.

Tie-break początkowo należał do gości, jednak z czasem inicjatywę przejęli mistrzowie Polski. Dobra gra w kontrach plus punktowa zagrywka Fabiana Drzyzgi dała drużynie z Podkarpacia wynik 11:8. Ostatecznie po „czapie” Achrema na Jarmocu, Resovia wygrała do 12, a w cały spotkaniu 3:2.

W zwycięskiej ekipie najskuteczniejszy byli Dawid Konarski oraz Olieg Achrem, którzy zdobyli odpowiednio 22 i 21 punktów. Wśród pokonanych wyróżnili się – Michał Kubiak (16), Patryk Czarnowski (16) i Rob Bontje (16).

MVP: Fabian Drzyzga

Resovia Rzeszów – Jastrzębski Węgiel 3:2
(25:22, 22:25, 25:20, 24:26, 15:12)

Resovia: Konarski (22), Nowakowski (10), Kosok (2), Achrem (21), Drzyzga (2), Veres (15), Ignaczak (libero) oraz Lotman (3), Schoeps (1), Perłowski (5) i Penczew
Jastrzębski Węgiel: Gierczyński (5), Malinowski (3), Masny, Czarnowski (16), Kubiak (16), Bontje (16), Wojtaszek (libero) oraz Popiwczak, Pajenk, Jamroc (10), Filippov (1) i Marechal (5)