Kwalifikacje ME 2015: Polacy jadą na mistrzostwa Europy!

Polscy siatkarze pokonali w Lublanie Łotwę 3:0 (25:22, 25:17, 25:18) w piątym meczu turnieju kwalifikacyjnego do przyszłorocznych mistrzostw Europy. Białoczerwoni awansowali dzięki temu do imprezy głównej.

Podopieczni Stephana Antigi nie mieli większych problemów, by w drugim swoim meczu drugiego turnieju eliminacyjnego do mistrzostw Europy 2015 pokonać reprezentację Łotwy.

I set

Początek meczu to gra punkt za punkt (2:2, 4:4). Pierwszą dwupunktową przewagę uzyskali Polacy po udanej kontrze w wykonaniu Piotra Nowakowskiego (7:5). Na pierwszą przerwę techniczną siatkarze Stephana Antigi schodzili z jednym „oczkiem” zapasu (8:7). W dalszej części seta wynik oscylował w wokół remisu, żadna z drużyn nie była wstanie odskoczyć na więcej niż dwa punkty (12:13, 16:14). Dopiero przy stanie 19:17 biało-czerwoni zaczęli wypracowywać sobie coraz wyraźniejszą przewagę. Skuteczne ataki Bartosza Kurka, Piotra Nowakowskiego oraz Michała Winiarskiego dały ostatecznie zwycięstwo Polakom 25:22.

II set

W drugiej odsłonie spotkania na minimalne prowadzenie Polaków wyprowadził Grzegorz Bociek (3:1), ale już chwilę później prosty błąd po stronie naszych siatkarzy sprawił, że na tablicy świetlnej pojawił się remis (3:3). Na pierwszej przerwie technicznej 8:6 prowadzili biało-czerwoni. Po czasie Hermans Egelskalns przekroczył linię trzeciego metra i przewaga Polaków wynosiła już trzy punkty. Od tego momentu na parkiecie rządziła już tylko nasza drużyna. Dobre zagrywki Kurka oraz Nowakowskiego spowodowały, że do końca podopieczni Stephana Antigi kontrolowali przebieg seta wygrywając go do 17. Ostatni punkt w tej partii asem serwisowym zdobył Bociek.

III set

Trzecia, i jak się później okazało ostatnia partia, tylko na początku miała w miarę wyrównany przebieg (2:2, 3:4). Od stanu 6:5 gra zaczęła układać się po myśli Polaków, którzy szybko uzyskali kilkupunktową przewagę nad rywalami. Duża w tym zasługa bloków Michała Winiarskiego (10:6). Na drugiej przerwie technicznej biało-czerwoni prowadzili już 16:12, między innymi dzięki błędom własnym rywali. W końcówce nie było już złudzeń, że Polacy pewnie zmierzają po zwycięstwo w całym spotkaniu. Pojedyncze udane akcje Łotyszy nie były wstanie odmienić losów tej partii. Nasi siatkarze wygrali ostatecznie seta 25:18 i cały mecz 3:0.

***

Dzięki dzisiejszej wygranej nad Łotwą, Polacy z dorobkiem trzynastu punktów zapewnili sobie bezpośredni awans do przyszłorocznych finałów mistrzostw Europy.

Jutro na zakończenie turnieju eliminacyjnego biało-czerwoni zmierzą się z Macedonią. Początek spotkania o godzinie 16:00.

We wcześniej rozegranym meczu Słowenia pokonała Macedonię 3:2 (24:26, 25:20, 14:25, 25:20, 15:10). Podopieczni Luki Slabety zakończą rywalizację w grupie A na drugim miejscu, które daje im możliwość gry w barażach o awans do turnieju finałowego.

Polska Łotwa 3:0

(25:22, 25:17, 25:18)

Polska: Zagumny (2), Bociek (13), Kurek (7), Winiarski (12), Możdżonek (11), Nowakowski (5) Zatorski (libero) oraz Wlazły, Ruciak i Mika

Łotwa: Medenis (5), Sauss (5), Korzenevics (3), Petrovs (1), Egleskalns (12), Liepins (6), Ivanovs (libero) oraz Kudrjasovs, Svans i Vanags