Siatkówka. Polki zapewniły sobie awans do Mistrzostw Europy!

Reprezentantki Polski w siatkówce pokonały 3:0 Szwajcarię w drugim meczu drugiego turnieju kwalifikacyjnego do ME 2015. Tym samym zapewniły sobie pierwsze miejsce w swojej grupie eliminacyjnej, dające udział w przyszłorocznym czempionacie Starego Kontynentu.

Podopieczne Piotra Makowskiego w dniu wczorajszym bez problemów pokonały Łotwę. W drugim piątkowym spotkaniu doszło do niespodzianki, bowiem Szwajcarki okazały się lepsze od Ukrainek. Taki układ wyników sprawił, że nasze siatkarki wygrywając dzisiejszy mecz, mogły zapewnić sobie awans do Mistrzostw Europy 2015.

Polki świadome stawki pojedynku ze Szwajcarią, zaatakowały już od samego początku tego starcia. Nasze reprezentantki grały skutecznie w ataku i bloku oraz agresywnie na zagrywce. Ta strategia przyniosła efekty w postaci prowadzenia 10:3 w inauguracyjnej odsłonie. Podopieczne trenera Makowskiego w pełni kontrolowały przebieg wydarzeń na parkiecie i sukcesywnie powiększały przewagę, wykorzystując błędy popełniane przez rywalki. Ostatecznie pierwsza partia zakończyła się pogromem Szwajcarek 25:10.

W drugim secie obraz gry niewiele się zmienił. Polki początkowo toczyły walkę punkt za punkt, jednak od pierwszej przerwy technicznej nasze zawodniczki zaczęły odskakiwać przeciwniczkom. Po raz kolejny w tym spotkaniu dobrze zaczął grać polski blok, co poskutkowało powiększeniem prowadzenia do 7 punktów (17:10). Reprezentantki Polski nie dały się dogonić do końca tej odsłony i wygrały aż 25:12.

W trzeciej partii nieco lepiej zaczęły grać Szwajcarki. Poprawiły wykończenie akcji i wypracowały 3- punktową przewagę (11:8). Podopieczne Makowskiego zabrały się za odrabianie strat, co udało im się uczynić z nawiązką jeszcze przed drugą przerwę techniczną (16:15). Polki poczuły swoją szansę i nie oddały prowadzenia już do końca seta, wygrywając go 25:20 a cały mecz 3:0. Awans do finałów Mistrzostw Europy 2015 stał się faktem!

Polskie siatkarki rozegrają jutro jeszcze jedno spotkanie. Podejmą w nim Ukrainki, które dziś zagwarantowały sobie miejsce w barażach do ME 2015. Początek tego pojedynku o godzinie 20.

Polska – Szwajcaria 3:0 (25:10, 25:12, 25:20)

Polska:  Kąkolewska, Zaroślińska, Tokarska, Kowalińska, Kaczorowska, Wołosz, Durajczyk (libero) oraz Paszek, Bełcik

Szwajcaria:  Marbach, Steinemann, Schauss, Stocker, Granvorka, Van Rooij, Dalliard (libero) oraz Wigger, Kuenzler, Widmer