Koniec marzeń Japonii, zwycięstwo Kolumbii

Reprezentacja Kolumbii z kompletem zwycięstw zakończyła fazę grupową piłkarskich mistrzostw świata w Brazylii. „Los Cafeteros” pokonali w ostatnim meczu 4:1 walczącą o być albo nie być w mundialu Japonię. Dzięki takiemu rezultatowi, obok podopiecznych Jose Nestora Pekermana do 1/8 finału awansowali Grecy, którzy wygrali z Wybrzeżem Kości Słoniowej (2:1).

Mając zapewniony awans do kolejnej fazy brazylijskiego mundialu, selekcjoner reprezentacji Kolumbii, Jose Nestor Pekerman dokonał aż ośmiu zmian w składzie w stosunku do wygranego meczu z Wybrzeżem Kości Słoniowej. Od początku pierwszej części spotkania na boisku pojawili się między innymi: Santiago Arias, Alexander Mejia, Fredy Guarin czy Jackson Martinez.

Pierwsze minuty meczu przebiegały spokojnie, obie ekipy nie potrafiły stworzyć zagrożenia pod bramką rywali. Tak było do szesnastej minuty gry. Wówczas we własnym polu karnym przewinienia dopuścił się Yusuyuki Konno na szarżującym Adrianie Ramosie i sędzia wskazał na „wapno”. Do piłki podszedł Juan Cuadrado, który pewnym strzałem pokonał bramkarza rywali. Podopieczni Alberto Zaccheroniego, po szybko straconej bramce próbowali odpowiedzieć, jednak poza pojedynczymi próbami z dystansu (szczęścia próbowali Keisuke Honda i Yoshito Okubo), nie byli w stanie skutecznie zagrozić defensywie Kolumbii. Wszystko zmieniło się tuż przed gwizdkiem ogłaszającym koniec pierwszej połowy, kiedy to dobre dośrodkowanie Keiskue Hondy, na gola po strzale głową zamienił Shinji Okazaki.

Druga połowa od początku przebiegała pod dyktando piłkarzy z Ameryki Południowej, czego efektem był gol w pięćdziesiątej piątej minucie. Jego autorem okazał się Jackson Martinez, który płaskim strzałem z kilkunastu metrów zmusił do kapitulacji Ejiego Kawashimę. Przez kolejne minuty na boisku nie działo się zbyt wiele, a ataki obu zespołów kończyły się na szesnastym metrze. W osiemdziesiątej drugiej minucie wszystko stało się już jasne. James Rodriguez znakomitym podaniem obsłużył dobrze ustawionego Martineza, a ten pewnym uderzeniem po raz kolejny wpisał się na listę strzelców. Kompletnie rozbici Azjaci nie byli wstanie się podnieść. Podopiecznych Zaccheroniego dobił jeszcze w ostatniej minucie James Rodriguez, który ostatecznie ustali wynik spotkania na 4:1.

Dzięki tej wygranej Kolumbia z kompletem punktów zajęła pierwsze miejsce w grupie C. Jej rywalem w 1/8 finału będzie Kostaryka. Natomiast Japonia zakończyła zmagania w fazie grupowej na ostatnim miejscu z dorobkiem zaledwie jednego oczka.

Japonia – Kolumbia 1:4
Okazaki 45’ – Cuadrado 17’ (k.) Martinez 55’ 82’ Rodriguez 90’

Japonia: Kawashima – Uchida, Yoshida, Konno, Nagatomo – Aoyama (Yamaguchi 62’), Hasebe – Okazaki (Kakitani 69’), Honda, Kagawa (Kiyotake 86’) – Okubo

Kolumbia: Ospina (Mondragon 85’) – Arias, Valdez, Balanta, Armero – Cuadrado (Carbonero 46’), Mejia, Guarin, Quintero (Rodriguez 46’) – Martinez, Ramos

Żółte kartki: Konno (Japonia) oraz Guarin (Kolumbia)

Sędzia: Pedro Proenca (Portugalia)