Trójkolorowi wywalczyli awans w ostatnich minutach! Francja w ćwierćfinale!

Francja pokonała Nigerię 2:0 w meczu 1/8 finału piłkarskich mistrzostw świata. Awans Trójkolorowym zapewniło trafienie Paula Pogby oraz samobójczy gol Josepha Yobo. Kluczową rolę w meczu odegrał wprowadzony po przerwie Antoine Griezmann, który w ostatnim kwadransie poprowadził swój kraj do dwóch strzelonych bramek.

Od pierwszych minut spotkanie było bardzo wyrównane. Trójkolorowi wymieniali dużo podań, raz za razem przedzierając się pod bramkę Vincenta Enyeamy. Nigeryjczycy szukali siłowego rozwiązania, próbując zaskoczyć przeciwników licznymi dośrodkowaniami w pole karne. W 19. minucie po jednej z takich akcji piłkę w siatce umieścił Emmanuel Emenike, jednak boczny arbiter słusznie podniósł chorągiewkę, orzekając spalonego. W odpowiedzi groźną akcję przeprowadzili Francuzi. Valbuena dograł futbolówkę do wbiegającego Pogby. Pomocnik Juventusu bez namysłu uderzył z woleja, jednak wspaniałą interwencją popisał się Enyeama. Tuż przed przerwą niesygnalizowany strzał na bramkę Llorisa oddał Emenike. Golkiper Tottenhamu z trudem zdołał odbić futbolówkę przed siebie.

W 56. minucie kontuzja uniemożliwiła kontynuowanie gry Ogenyiemu Onaziemu, za którego na murawie pojawił się Reuben Gabriel. Chwilę później groźnie zza pola karnego uderzył Peter Odemwingie. Z trudem po raz kolejny interweniował Lloris. W 69. minucie po dwójkowej akcji wprowadzonego po przerwie Griezmanna z Benzemą, oko w oko z Enyeamą stanął ten drugi. Najpierw strzał snajpera Realu Madryt zatrzymał golkiper Lille. Przypadkową dobitkę z linii bramkowej wybili Nigeryjczycy. W kolejnej akcji po dośrodkowaniu z rzutu rożnego strzałem wzdłuż bramki popisał się Benzema. Żaden z jego kolegów nie zdołał wpakować futbolówki do siatki. Ta ostatecznie wylądowała pod nogami Yohana Cabaye’a, który zza szesnastki trafił w poprzeczkę. Na 10 minut przed końcem upragnione prowadzenie Trójkolorowym dał Paul Pogba. Przy dośrodkowaniu z rzutu rożnego z piłką minął się Enyeama, a precyzyjną główką do siatki trafił pomocnik Juventusu. W końcówce Francuzi raz za razem ostrzeliwali nigeryjską bramkę. W doliczonym czasie gry po niekonwencjonalnie wykonanym rzucie rożnym i płaskiej wrzutce Valbueny, samobójcze trafienie zaliczył Joseph Yobo.

Francuzi przez 70 minut nie potrafili pokonać stojącego między słupkami nigeryjskiej bramki Vincenta Enyeamy. Kluczowy okazał się ostatni kwadrans, w którym podopieczni Didiera Deschampsa zdołali zdobyć dwa gole. W walce o półfinał piłkarze z Europy zagrają z lepszym z pary Niemcy – Algieria.

Francja – Nigeria 2:0 (0:0)

P. Pogba 79’ J. Yobo 90+2’ (sam.)

Francja: Hugo Lloris – Mathieu Debuchy, Laurent Koscielny, Raphael Varane, Patrice Evra, Mathieu Valbuena (90+3’ Moussa Sissoko), Yohan Cabaye, Blaise Matuidi, Paul Pogba, Olivier Giroud (62’ Antoine Griezmann), Karim Benzema.

Nigeria: Vincent Enyeama – Efe Ambrose, Joseph Yobo, Juwon Oshaniwa, Kenneth Omeruo, Ahmed Musa, Ogenyi Onazi (59’ Reuben Gabriel), John Obi Mikel, Victor Moses (90’ Uche Nwofor), Peter Odemwingie, Emmanuel Emenike.