Zwycięski karny w doliczonym czasie gry, Grecja w 1/8 finału

Grecja pokonała Wybrzeże Kości Słoniowej 2:1 i awansowała do 1/8 finału piłkarskich mistrzostw świata. Bohaterem niebiesko-białych został Georgios Samaras, który strzelonym karnym w doliczonym czasie gry, pozwolił swojej drużynie na zajęcie drugiego miejsca w grupie C.

Od pierwszych minut w barwach Wybrzeża Kości Słoniowej wystąpił lider drużyny Didier Drogba. Już w 10. minucie kontuzja uniemożliwiła kontynuowanie gry Panagiotisowi Kone, za którego na murawie pojawił się Andreas Samaris. Problemy Greków się nie skończyły. Po kwadransie na ból pleców zaczął narzekać Orestis Karnezis. Golkiper niebiesko-białych musiał zakończyć występ, a między słupkami bramki stanął Panagiotis Glykos. W 33. minucie bliscy zdobycia gola byli piłkarze z Europy. Samaras zagrał przed pole karne do Holebasa, a ten nie zastanawiając się długo huknął z dystansu. „Słonie” uratowała poprzeczka! Jeszcze przed przerwą Grecy zdołali objąć prowadzenie. Po błędzie Kolo Toure futbolówkę przejął Samaris i po klepce z Samarasem wpakował piłkę do siatki. Był to pierwszy gol niebiesko-białych na tegorocznym mundialu, mogący zapewnić im od razu awans do 1/8 finału.

Drugą połowę od groźnych akcji rozpoczęli reprezentanci Wybrzeża Kości Słoniowej. Gervinho wycofał futbolówkę na trzydziesty metr, skąd prosto w bramkarza uderzył Cheick Tiote. Afrykanie dłużej utrzymywali się przy piłce, jednak nie potrafili sforsować mądrej obrony byłych mistrzów Europy. W 58. minucie Grecy mieli szansę na podwyższenie wyniku. Z narożnika pola karnego uderzył Salpingidis. Dobrze między słupkami interweniował Boubacar Barry. Na pół godziny przed końcem na boisku pojawił Wilfried Bony. Ofensywnie wciąż dobrze wyglądali niebiesko-biali. Po strzale zza pola karnego Karagounisa, „Słonie” po raz kolejny uratowała poprzeczka. W 74. minucie WKS doprowadził do wyrównania. Świetną prostopadłą piłkę otrzymał Gervinho. Pomocnik Romy zagrał do Bony’ego, który płaskim uderzeniem pokonał Glykosa. Grecy ruszyli do ataku. Najpierw po podaniu wzdłuż bramki Salpingidisa, bliski strzelenia samobója był jeden z obrońców „Słoni”. W doliczonym czasie gry w szesnastce faulowany był Georgios Samaras, a sędzia bez skrupułów wskazał na wapno. Futbolówkę na jedenastym metrze ustawił sam poszkodowany i uderzeniem w prawy narożnik pokonał Barry’ego.
Zwycięstwo pozwoliło Grekom na awans do 1/8 finału. Pierwsze miejsce w grupie C z kompletem punktów zajęła Kolumbia. Mistrzostwa zakończyły się dla Wybrzeża Kości Słoniowej i Japonii. W walce o ćwierćfinał niebiesko-biali zmierzą się z Kostaryką, a Kolumbia podejmie Urugwaj.

Grecja – Wybrzeże Kości Słoniowej 2:1 (1:0)
A. Samaris 42’ G. Samaras 90+3’ – W. Bony 74’
Grecja: Orestis Karnezis (24’ Panagiotis Glykos) – Jose Holebas, Vasilis Torosidis, Sokratis Papastathopoulos, Konstantinos Manolas, Lazaros Christodoulopoulos, Panagiotis Kone (12’ Andres Samaris), Giannis Maniatis, Georgios Karagounis (78’ Theofanis Gekas), Georgios Samaras, Dimitrios Salpingidis
WKS: Boubacar Barry – Arthur Boka, Sol Bamba, Serge Aurier, Kolo Toure, Yaya Toure, Cheick Tiote (61’ Wilfried Bony), Serey Die, Gervinho (83’ Giovanni Sio), Salomon Kalou, Didier Drogba (79’ Ismael Diomande)