fot. PAP/EPA

FIFA. Poznaliśmy gospodarza mistrzostw świata w 2026 roku

Międzynarodowa Federacja Piłki Nożnej zadecydowała, że mundial w 2026 roku powierzy Kanadzie, Meksykowi oraz Stanom Zjednoczonym. Będzie to pierwszy taki przypadek w historii, kiedy to mistrzostwa świata odbędą się w trzech krajach.


O rolę gospodarza mundialu w 2026 r. ubiegały się dwie kandydatury: Maroka oraz wspólnie Kanady, Meksyku i Stanów Zjednoczonych. Zdecydowanie większym poparciem cieszyła się ta druga opcja, co akurat nie budziło większego zaskoczenia. Otrzymała ona 134 głosy delegatów, przy zaledwie 65 wskazaniach swojego kontrkandydata. Takiego wyboru dokonali członkowie organizacji FIFA, a nie osoby zasiadające w Komitecie Wykonawczym. To dość istotna zmiana w porównaniu do poprzednich edycji.

Przypomnijmy, że zarówno Meksykanie, jak i Amerykanie organizowali już w przeszłości najważniejszą piłkarską imprezę czterolecia. Ci pierwsi gościli najlepsze reprezentacje globu na światowym czempionacie w 1970 i 1986 r., natomiast Amerykanie odpowiadali za turniej w 1994 r. Kanadyjczycy zaś przygotowywali wiele juniorskich imprez. Teraz wszystkie te kraje będą gospodarzem mundialu, który za osiem lat odbędzie się – co ważne, po raz pierwszy w historii – z udziałem 48 drużyn narodowych.

Sport.RIRM

drukuj