fot. Paweł Skraba

[PROSTO Z SOCZI] Piłkarze przywitani koncertem, a my czekamy na koncert na boiskach!

Polscy piłkarze są już w rosyjskim Soczi, gdzie przygotowują się do swojego pierwszego spotkania na mundialu z Senegalem. Mam nadzieję, że zapamiętamy te mistrzostwa na długo – powiedział kapitan biało-czerwonych Robert Lewandowski. 


Policyjny konwój na lotnisko, przejście przez specjalną odprawę, szybki lot wyczarterowanym od LOT-u samolotem, błyskawiczne formalności paszportowe i celne w Soczi i przejazd, znów pod eskortą, do hotelu – trzeba przyznać, że wszyscy zrobili wszystko, by podróż polskich piłkarzy jadących na Mundial była jak najmniej uciążliwa.

Wszystko poszło sprawnie. Na razie jeszcze poznajemy hotel. Na treningi mamy blisko, warunki są bardzo dobre. Na nic na pewno nie będziemy narzekali – mówił Robert Lewandowski.

W Warszawie piłkarzy żegnały tłumy kibiców, w Rosji witali gospodarze i… dziennikarze. Polskich fanów w Soczi na razie właściwie nie ma.

Przyjechaliśmy z Kolonii i najbardziej zależało nam na autografach Lewego i Piszcza. Ten drugi nas usłyszał i podszedł – opowiadał Polak mieszkający na co dzień w Niemczech, który był jednym z nielicznych fanów witających zawodników.

Ci w tym czasie przysłuchiwali się już minikoncertowi przygotowanemu przez filharmoników z Soczi. Muzycy nie tylko grali, ale również częstowali piłkarzy chlebem i solą. Wielu spróbowało, m.in. Robert Lewandowski i trener Adam Nawałka. Selekcjonerowi koncert nadzwyczaj się podobał, bo… klaskał nawet w rytm utworów. Zawodnicy weszli do hotelu specjalnie przygotowanym dla nich wejściem, a do pokonania z autokaru mieli raptem kilka metrów. Eleganccy, w świetnie skrojonych identycznych garniturach prezentowali się wyśmienicie.

Był z nimi oczywiście także Kamil Glik, który w ekspresowym tempie wraca do zdrowia. To wprawdzie nie jest jedyny problem zdrowotny w kadrze Adama Nawałki, bo lekki uraz stawu skokowego ma Rafał Kurzawa, ale jedyny poważny.

Kamil jest w intensywnej fazie powrotu do pełnej wydolności i mam nadzieję, że za sześć dni wróci do treningów z drużyną. Każdego dnia będzie zaczynał jeszcze przed śniadaniem. Jeden trener i jeden fizjoterapeuta będą tylko dla niego. Chcę, żeby do nas dołączył jak najszybciej, ale w pełnym zdrowiu – mówił selekcjoner na konferencji prasowej w ośrodku treningowym.

Hotel Hyatt w Soczi, położony bardzo blisko wybrzeża Morza Czarnego, będzie bazą Polaków przez … mamy nadzieję jak najdłużej. W czarnomorskim kurorcie nie rozegrają ani jednego spotkania, ale Polski Związek Piłki Nożnej uznał, że tutaj będą mieli optymalne warunki do przygotowań. I wydaje się, że jest tak rzeczywiście – hotel jest luksusowy i robi wrażenie, w ośrodku treningowym o wdzięcznej nazwie Sputnik przygotowano wszystko, według zaleceń trenera Nawałki – nawet wysokość trawy była konsultowana z selekcjonerem – a na rosyjskim wybrzeżu biało-czerwonych nie powinni dekoncentrować kibice, którzy raczej będą przebywać w miastach, gdzie nasz zespół będzie rozgrywał mecze. Z kolei Polacy nie powinni cieszyć się większym zainteresowaniem kibiców rosyjskich, bo w Soczi zamieszkała także reprezentacja Brazylii, jeden z głównych kandydatów do zdobycia tytułu mistrzowskiego.

Polacy są optymistami przed startem mundialu.

Mam nadzieję, że ten mundial zapamiętamy na bardzo długo. Na pewno jeśli porównamy przygotowania do Euro 2016 i teraz, to dla mnie jest to inna półka. Jestem po innym sezonie, bo rozegrałem znacznie mniej minut, niż wtedy. Mam nadzieję, że ta świeżość będzie widoczna również na mistrzostwach – powiedział Robert Lewandowski.

Polacy opuszczą Soczi dopiero w poniedziałek, gdy polecą do Moskwy, gdzie dzień później rozegrają swoje pierwsze spotkanie z Senegalem. Do tego czasu będą trenować raz dziennie w ośrodku Sputnik.

Zajęć mamy sporo, np. w czwartek zaczniemy odprawą po naszym ostatnim spotkaniu z Litwą, później będziemy trenować, a następnie mamy zaplanowanych wiele aktywności związanych z wymogami FIFA. Nie będziemy się nudzić – mówił Adam Nawałka.

Piłkarskie Mistrzostwa Świata rozpoczną się w czwartek w Moskwie. W meczu otwarcia o godz. 17.00 polskiego czasu na Łużnikach Rosjanie zmierzą się z Arabią Saudyjską.

***

[GALERIA] MŚ 2018. Przyjazd polskiej reprezentacji do bazy w Soczi


[GALERIA] MŚ 2018. Pierwsza konferencja prasowa reprezentacji Polski w Soczi

Paweł Skraba, Soczi/Sport.RIRM

drukuj