Euro 2020. Szwecja wymęczyła trzy punkty ze Słowacją

Szwedzi długo nie potrafili znaleźć sposobu na słowacką defensywę. Dopiero w 77. minucie o losach meczu przesądził Emil Forsberg. Drużyna Janne Anderssona ostatecznie wygrała 1:0 i jest o krok od awansu do 1/8 mistrzostw Europy.

Choć Słowacy zaczęli turniej od wygranej z Polską [więcej tutaj], raczej mało kto się spodziewał, że znów sprawi duże problemy faworytowi. Ekipa „Trzech Koron” miała jednak olbrzymie problemy z zespołem Stefana Tarkovica i – przynajmniej w pierwszej połowie meczu – nie potrafiła stworzyć realnego zagrożenia pod bramką rywala.

Dopiero po przerwie Szwedzi wrzucili wyższy bieg, a Martin Dubravka i słowacka defensywa często wystawiani byli na ciężką próbę. Gorąco w polu karnym naszych południowych sąsiadów zrobiło się w 60. minucie, gdy golkiper Newcastle United w świetnym stylu zatrzymał „główkę” Ludwiga Augustinssona. Chwilę później zaś nieznacznie nad poprzeczką uderzył Marcus Danielson.

Skandynawowie coraz śmielej poczynali sobie na boisku. Brakowało jedynie precyzji i szczęścia w kluczowych momentach. Jak choćby w 67. minucie, kiedy to Alexander Isak z bliskiej odległości nie trafił w światło bramki. Zawodnik Realu Sociedad San Sebastian rozgrywał bardzo dobre zawody. Po jednej z indywidualnych szarż strzałem z piętnastu metrów próbował zaskoczyć Martina Dubravkę. Ten jednak był na posterunku.

O wszystkim zadecydowała akcja z 77. minuty. Wówczas słowacki bramkarz sfaulował w „szesnastce” Robina Quaisona, a sędzia bez wahania wskazał na wapno. „Jedenastkę” pewnie wykorzystał Emil Forsberg.

W końcówce podopieczni Stefana Tarkovica szukali wyrównującego gola. Kilka razy zakotłowało się w polu karnym przeciwnika (zazwyczaj po wrzutkach Ondreja Dudy), ale brakowało konkretów. Ostatecznie Szwedzi zwyciężyli 1:0 i są już niemal pewni awansu do fazy pucharowej Euro 2020.