Liga Mistrzów. Mur Chelsea przebity, Barcelona wywozi bramkowy remis z Londynu

W pierwszym meczu 1/8 finału Ligi Mistrzów Chelsea Londyn zremisowała na Stamford Bridge z FC Barcelona 1:1. Jako pierwsi na prowadzenie wyszli The Blues za sprawą Williana. Duma Katalonii odpowiedziała trafieniem Leo Messiego w 75. minucie spotkania.

Przed meczem gospodarze mogli obawiać się bardzo dobrej postawy Katalończyków. Podopieczni Ernesto Valverde w bieżącej edycji fazy grupowej Ligi Mistrzów nie przegrali bowiem żadnego pojedynku (cztery zwycięstwa, dwa remisy), tracąc przy tym zaledwie jednego gola. Za Chelsea przemawiał z kolei atut własnego boiska, na którym Barcelona wygrała dotychczas tylko raz (2:1 w 2006 roku).

Zarówno The Blues, jak i Blaugrana ostrożnie rozpoczęli spotkanie, skupiając się bardziej na zabezpieczeniu tyłów niż na atakowaniu bramki rywala. Nie oznaczało to jednak, że brakowało ciekawych okazji do zdobycia gola. Najpierw z dystansu swoich sił spróbował Eden Hazard, później groźnie „główkował” Antonio Ruediger, ale ich strzały minimalnie mijały cel. Po kwadransie odpowiedzieli przyjezdni. Leo Messi dośrodkował do Paulinho, a ten zmarnował dobrą sytuację, pudłując z około jedenastu metrów.

Kolejne piętnaście minut należało zdecydowanie do hiszpańskiej drużyny, która przetrzymywała futbolówkę, zmuszając przy tym mistrza Anglii do ciągłego biegania. Posiadanie piłki nie przekładało się na kreowanie klarowych sytuacji bramkowych. Obrona londyńczyków bardzo dobrze się ustawiała i równie dobrze radziła sobie przy blokowaniu zagrań swojego przeciwnika.

Po pół godzinie gry przebudzili się zawodnicy Antonio Conte. Willian zdecydował się na uderzenie zza pola karnego, ale obił tylko słupek bramki chronionej przez Marca-Andre ter Stegena. Niedługo później Brazylijczyk ponownie przymierzył z dystansu, lecz i tym razem trafił w słupek.

Drugą odsłonę lepiej rozpoczęli Katolończycy. Andres Iniesta zagrał prostopadle do wybiegającego na pozycję Luisa Suareza. Urugwajczyk minął obrońcę, wyganiając się przy tym do linii końcowej, skąd oddał strzał z ostrego kąta, ale czujny między słupkami był Thibaut Courtois. Chelsea po przerwie ponownie oddała inicjatywę rywalowi. Po 60. minucie posiadanie futbolówki wynosiło 71-29 proc. na korzyść gości.

O tym, że długie przetrzymywanie piłki nie ma aż takiego znaczenia przekonał nas Willian. Skrzydłowy zbiegł do środka boiska, gdzie otrzymał podanie z lewej strony. Brazylijczyk natychmiast wypuścił sobie futbolówkę na prawą nogę, po czym skutecznie przymierzył zza „szesnastki”, dając prowadzenie swojej drużynie.

Odpowiedź ekipy Ernesto Valverde przyszła w 75. minucie. Andreas Iniesta odebrał prezent od Andreasa Christensena i natychmiast przekazał go Leo Messiemu. Argentyńczyk nie zastanawiał się długo i płaskim uderzeniem pokonał belgijskiego golkipera. Był to pierwszy gol pięciokrotnego zdobywcy Złotej Piłki w dziewiątej konfrontacji przeciwko The Blues.

Do ostatniego gwizdka sędziego wynik nie uległ już zmianie. Ostatecznie widowisko na Stamford Bridge zakończyło się remisem 1:1. Mecz rewanżowy pomiędzy Barceloną a Chelsea zostanie rozegrany 14 marca o godzinie 20:45 na słynnym Camp Nou.