Liga Mistrzów: Jastrzębianie o krok od awansu

W pierwszym meczu 1 rundy play off Ligi Mistrzów siatkarzy Jastrzębski Węgiel pokonał na wyjeździe francuski Tours VB 3:0. Rewanż 22 styczna w Jastrzębiu-Zdroju.

Pierwsze akcje rywalizacji układały się po myśli przyjezdnych, którzy bardzo szybko odskoczyli rywalom, m.in. dzięki dobrej postawie w bloku (4:8). Po pierwszej przerwie technicznej jastrzębianie nadal kontynuowali swoją dobrą grę, kontrolując sytuacje na parkiecie. Michał Masny często uruchamiał na środku Alena Pajenka, a na skrzydłach skuteczni byli Nicolas Marechal (z konieczności występujący po przekątnej z Masnym) oraz Michał Kubiak (9:16). Gospodarze ani przez moment nie nawiązali równorzędnej walki z podopiecznymi Lorenzo Bernardiego ostatecznie przegrywając pierwszego seta do 16. Partię zakończył zepsutą zagrywką David Smith.

Początek drugiej odsłony spotkania był już bardziej wyrównany, a gospodarze poprawili swoje przyjęcie zagrywki i atak. Bardzo dobrze w tym fragmencie gry spisywał się Czech David Konecny (8:7). Po powrocie na parkiet inicjatywę zaczęli przejmować goście: punktowa zagrywka Masnego oraz kontra Marechala spowodowała, że trener gospodarzy Mauricio Paes poprosił o czas (8:10). Przerwa dobrze wpłynęła na miejscowych, którzy uzyskali minimalną przewagę po punktowej zagrywce Baranka (16:15). Od tego momentu raz jedna raz druga drużyna wychodziła na nieznaczne prowadzenie (17:18, 21:20). W zaciętej końcówce więcej zimnej krwi zachowali nasi siatkarze. Po błędzie w ataku Geralda Hardy-Dessources, siatkarze z Jastrzębia wygrali partię 26:24.

Trzecia, jak się okazało, ostatnia odsłona meczu od początku układała się po myśli przyjezdnych (2:6, 6:10). Z czasem Tours zaczął doganiać drużynę Lorenzo Bernardiego, która prowadziła 16:10, a w ekipie gości przypomnieli o sobie Philipp Collin, Smith oraz Konecny (16:18). To było jednak wszystko, na co było stać francuską ekipę. Skuteczna gra w ataku Kubiaka i Marechala pozwoliła jastrzębskiemu zespołowi odskoczyć na cztery oczka (18:22), a cały mecz zakończył Soane Falafala, posyłając piłkę w aut ( 19:25).

W zwycięskiej ekipie najskuteczniejszy był Nicolas Marechal, którzy zdobył 17 pkt. Wśród pokonanych wyróżnił się David Konecny – 12 pkt.

Rewanżowe spotkanie odbędzie się 22 stycznia w Jastrzębiu-Zdroju. Początek meczu o godzinie 18.

Tours VB – Jastrzębski Węgiel 0:3
(16:25, 24:26, 19:25)

Tours VB: Klinkenberg (3), Dessources (4), Konecny (12), Pineiro, Baranek (8), Smith (8) i Exiga (Libero) oraz Fakafala (2), Collin (1) i Dillies.

Jastrzębski Węgiel: Gierczyński (6), Pajenk (9), Masný (1), Kubiak (12), Marechal (17), Bontje (7) i Wojtaszek (Libero) oraz Popiwczak, Van de Voorde i Jarmoc.

***

Mistrzynie Polski, Atom Trefl Sopot uległy na własnym parkiecie zawodniczkom tureckiego Eczicabasi VitrA Stambuł 0:3 w pierwszym meczu 1/12 finału Ligi Mistrzyń. Do rewanżowego pojedynku dojdzie 21 stycznia w Stambule.

Atom Trefl Sopot – Eczacibasi VitrA Stambuł 0:3
(21:25, 20:25, 22:25)

Sport/RIRM

drukuj