Euro 2016. Polacy drudzy w grupie C! O ćwierćfinał zagramy ze Szwajcarią!

Piłkarze reprezentacji Polski pokonali Ukrainę 1:0 w swoim ostatnim meczu fazy grupowej mistrzostw Europy. Zwycięskiego gola w 54. minucie zdobył Jakub Błaszczykowski, który wykorzystał podanie Arkadiusza Milika. W drugim spotkaniu grupy C Niemcy wygrali z Irlandią Północną, zapewniając sobie pierwsze miejsce w tabeli. Kolejnym rywalem podopiecznych Adama Nawałki będzie Szwajcaria.

Group C Ukraine vs PolandSelekcjoner Adam Nawałka nie chciał ryzykować absencji podstawowych zawodników w 1/8 finału. Na ławce rezerwowych usiedli zatem piłkarze, którzy we wcześniejszych spotkaniach obejrzeli żółte kartki. W środku pola mecz rozpoczął Tomasz Jodłowiec. Na skrzydłach Roberta Lewandowskiego mieli wspierać Arkadiusz Milik i Bartosz Kapustka, a za rozgrywanie akcji odpowiedzialny był Piotr Zieliński.

Polacy zapowiadali walkę o pierwsze miejsce w grupie. Druga pozycja w tabeli gwarantowałoby im pojedynek z pewną awansu do fazy pucharowej reprezentacją Szwajcarii. Na ostateczny rozrachunek równoważny wpływ miało starcie Niemców z Irlandią Północną.

Biało-czerwoni mogli bardzo szybko objąć prowadzenie. Po centrze Roberta Lewandowskiego lewą stroną ruszył Arkadiusz Milik. Napastnik Ajaxu Amsterdam miał przed sobą tylko Andrija Piatowa, jednak naciskany przez obrońcę nie zdołał pokonać golkipera Szachtara Donieck. W kolejnej akcji po zagraniu Milika stuprocentową okazję zmarnował Lewandowski. Snajper Bayernu uderzył nad poprzeczką.

Group C Ukraine vs PolandZ biegiem czasu swoje sytuacje strzeleckie zaczęli wypracowywać Ukraińcy. Próbę Romana Zozuli zdołał zablokować Michał Pazdan. Po chwili stoper warszawskiej Legii „zdusił” piłkę po uderzeniu Andrija Jarmołenki, ułatwiając zadanie Łukaszowi Fabiańskiemu. W 18. minucie rywale mogli zdobyć gola. Futbolówkę stracił Grzegorz Krychowiak, a pojedynek oko w oko z bramkarzem przegrał Jarmołenko. Choć do przerwy podopieczni Mychajło Fomenki utrzymywali się dłużej przy piłce, nie potrafili po raz kolejny przedrzeć się przez defensywę Polaków.

Na drugą połowę biało-czerwoni wyszli bez Piotra Zielińskiego. Adam Nawałka zdecydował się wprowadzić na boisko Jakuba Błaszczykowskiego. Ten odpłacił się trenerowi w 54. minucie. Po krótko rozegranym rzucie rożnym otrzymał doskonałe podanie od Arkadiusz Milika. Niepilnowany pomocnik Fiorentiny uderzył lewą nogą, a futbolówka zatrzepotała w siatce Andrija Piatowa. 1:0!

Group C Ukraine vs Poland Group C Ukraine vs Poland

Chwilę później nasi zawodnicy próbowali podwyższyć prowadzenie. Po podaniu Lewandowskiego lewą stroną ruszył Bartosz Kapustka, jednak mając przed sobą golkipera rywali trafił tylko w boczną siatkę. W 60. minucie pomocnik Cracovii otrzymał żółtą kartę, co oznacza, że nie wystąpi w pojedynku 1/8 finału.

Group C Ukraine vs PolandW ostatnich dwóch kwadransach dłużej przy piłce utrzymywali się Ukraińcy. Choć udało im się przeprowadzić kilka dobrych akcji, w decydującym momencie brakowało skuteczności. Na swoje szanse cierpliwie czekali reprezentanci Polski. Po centrze wprowadzonego na boisko Kamila Grosickiego głową minimalnie niecelnie uderzał Arkadiusz Milik. W odpowiedzi dośrodkowanie z prawej strony mógł wykorzystać Roman Zozula, który z siedmiu metrów nie zdołał skierować futbolówki do siatki Łukasza Fabiańskiego.

W 84. minucie golkiper Swansea City uratował swoją drużynę, odbijając groźne uderzenie z dystansu Rusłana Rotana. Biało-czerwoni do ostatnich chwil rozważnie się bronili i wciąż są w gronie reprezentacji, które w trakcie Euro nie stracili jeszcze gola. Wygrana Niemców nad Irlandią Północną sprawiła, że zawodnicy Adama Nawałki utrzymali drugie miejsce w tabeli. Ich rywalem w 1/8 finału będzie Szwajcaria. Spotkanie odbędzie się 25 czerwca (godz. 15:00) w Saint-Etienne.