El. ME 2024. Kolejna kompromitacja reprezentacji Polski! Zaledwie remis w meczu z Mołdawią na własnym stadionie

Kolejna wpadki piłkarskiej reprezentacji Polski w eliminacjach do Euro 2024. Tym razem biało-czerwoni zaledwie zremisowali 1:1 z Mołdawią na Stadionie Narodowym w Warszawie. Tym samym mocno oddaliły się szanse bezpośredniego awansu Polaków na przyszłoroczny turniej w Niemczech.

Polscy piłkarze – dzięki wygranej z Wyspami Owczymi 2:0 oraz porażce Czechów z Albanią – przed meczem z Mołdawią wskoczyli na drugie, premiowane awansem na ME miejsce w grupie E. Aby zrealizować cel i zapewnić sobie promocję na Mistrzostwa Starego Kontynentu biało-czerwoni musieli wygrać zarówno z Mołdawią, jak i w listopadzie z Czechami.

Podopieczni selekcjonera Michała Probierza wyszli w ofensywnym ustawieniu 1-3-5-2. Trener w defensywie ponownie zaufał grającemu w III lidze włoskiej Patrykowi Pedzie, a także pomocnikowi Piasta Gliwice – Patrykowi Dziczkowi. Na ławce usiadł Matty Cash, a na prawym wahadle wyszedł Paweł Wszołek.

W mecz lepiej weszli goście, którzy grali bardzo odważnie i agresywnie, próbując przeciwstawić się Polakom. Po jednej z kontr Mołdawian z piłką minął się wychodzący z bramki Wojciech Szczęsny, jednak na jego szczęście dobrze asekurował go Sebastian Szymański. Swoje okazje stworzyli sobie jednak również biało-czerwoni. Po centrze Szymańskiego w pole karne z rzutu wolnego ponad bramką główkował Karol Świderski. Kilkadziesiąt sekund później napastnik Charlotte, będąc w polu karnym rywali, zagrał piętką do wbiegającego Pawła Wszołka, jednak wahadłowy Legii uderzył mocno niecelnie. Niewykorzystane okazje zemściły się w 26 minucie. Po dośrodkowaniu z rzutu rożnego niepilnowany w polu karnym Ion Nicolaescu z tylko dostawił nogę i z bliska wyprowadził swój zespół na prowadzenie.

W końcówce pierwszej połowy Polacy stworzyli sobie okazje do wyrównania. Najpierw po dośrodkowaniu Jakuba Kiwiora niecelnie główkował Paweł Wszołek. Później, po centrze Przemysława Frankowskiego z lewej strony boiska, z ok. 5 metra dwukrotnie główkował Arkadiusz Milik, jednak za każdym razem posyłał futbolówkę wprost w bramkarza. Nie trafił również Świderski, który po pomięciu trzech rywali strzelił mocno, ale nad poprzeczką mołdawskiej bramki.

Po przerwie nasza reprezentacja wyszła na boisko w zupełnie innym nastawieniu – przede wszystkim zaczęła grać nieco szybciej i agresywniej, zmuszając przeciwnika do obrony. Taka postawa przyniosła efekt w 53. minucie gry. Piotr Zieliński zagrał z lewej strony w pole karne, tam piłkę przepuścił Milik. Futbolówka trafiła do Świderskiego, który odwrócił się z rywalem na plecach, po czym oddał płaski strzał, doprowadzając do wyrównania. W kolejnych minutach jednak tempo ataków biało-czerwonych siadło. Dobre sytuacje aby zdobyć zwycięskiego gola Polacy stworzyli sobie dopiero w ostatnich minutach spotkania. W 86. minucie po płaskim zagraniu Kamila Grosickiego akcję zamykał Jakub Kamiński, jednak dobrze ustawiony bramkarz gości skutecznie interweniował. W doliczonym czasie gry po dośrodkowaniu Kamińskiego minimalnie niecelnie główkował Adam Buksa. W ostatnich sekundach po miękkiej wrzutce Zielińskiego w pole karne na strzał głową – będąc tyłem do bramki – zdecydował się Świderski, jednak była to zbyt słaba próba, by zaskoczyć golkipera reprezentacji Mołdawii. Mimo dużej liczby strzałów Polska zaledwie zremisowała w tym starciu 1:1, co mocno komplikuje możliwość bezpośredniego awansu biało-czerwonych na przyszłoroczne Euro. Obecnie nasza reprezentacja z dorobkiem 10 punktów zajmuje trzecie miejsce w grupie, ze stratą jednego punktu do Czechów, którzy mają rozegrane jedno spotkanie mniej.

Polacy zmierzą się z Czechami 17 listopada w Warszawie. Jednak nawet w przypadku wygranej biało-czerwonych w końcowej kolejności w naszej grupie kwalifikacyjnej zadecyduje wynik meczu Czechy – Mołdawia, którzy zostanie rozegrany 20 listopada.