Ekstraklasa. Zwycięstwo Rakowa Częstochowa, przełamanie Pogoni Szczecin

We wszystkich sobotnich spotkaniach 21. kolejki PKO BP Ekstraklasy zwycięstwo odnosili gospodarze. Raków Częstochowa pokonał Górnik Zabrze (2:0). Pierwsze zwycięstwo w rundzie wiosennej odniosła Pogoń Szczecin, która zwyciężyła Wartę Poznań (3:1), a Korona Kielce zdobyła komplet punktów w starciu z Lechią Gdańsk (1:0).

Korona Kielce skutecznie włączyła się w walkę o utrzymanie. Na początku lutego pokonała Cracovię (2:1), później zremisowała ze Śląskiem Wrocław (1:1), a w sobotę skutecznie przeciwstawiła się Lechii Gdańsk. To właśnie gospodarze od początku naciskali na zawodników z Trójmiasta. Dobrze między słupkami spisywał się Dusan Kuciak. W 37. minucie Ronaldo Daeconnu otrzymał podanie ze środka boiska i ruszył prawą stroną. Rumun zbiegł w kierunku narożnika szesnastego metra, po czym pięknie przymierzył. Jest to pierwszy gol tego zawodnika w Ekstraklasie.

W drugiej odsłonie Korona wciąż naciskała. Nadal dobre interwencje notował Kuciak. Obraz gry zmienił się po niespełna godzinie gry. Wtedy to za faul czerwoną kartką został ukarany Kyryło Petrow. Od tego momentu Lechia zaczęła przejmować inicjatywę. Gdańszczanom nie udało się odrobić strat, mimo kilku bardzo dobrych okazji. Dzięki temu kielczanie mają 20 punktów i awansowali na 16. miejsce w tabeli, a Lechia z 22 „oczkami” jest trzynasta.

***

Od 3 września 2022 roku Raków Częstochowa nie przegrał żadnego ligowego spotkania. Górnik Zabrze walczył nie tylko o przełamanie serii podopiecznych Marka Papszuna, ale przede wszystkim dążył do przełamania własnej passy. Śląska ekipa nie wygrała bowiem od 5 listopada.

Vladislavs Gutkovskis bardzo szybko ostudził zapędy zawodników Bartoscha Gaula. Po dośrodkowaniu z lewej strony Vladyslav Kochergin zagrał piłkę do łotewskiego napastnika. Ten z dużym spokojem wykończył akcję. Częstochowianie zdecydowanie częściej konstruowali akcje podbramkowe, ale przez długi czas nie mogli znaleźć sposobu na Daniela Bielice. Po raz drugi bramkarza Górnika udało się pokonać dopiero w 95. minucie meczu. Wtedy to Jean Carlos Silva ruszył z kontratakiem, przebiegł kilkadziesiąt metrów i wygrał pojedynek sam na sam. Po ostatnim gwizdku sędziego na tablicy świetlnej prezentował się więc wynik 2:0 dla Rakowa.

***

Zarówno Pogoń Szczecin, jak i Warta Poznań, w rundzie wiosennej nie odniosły jeszcze zwycięstwa. Gospodarze zaczęli przybliżać się do zmiany tej statystyki już w 5. minucie. Wtedy to Sebastian Kowalczyk podał wzdłuż piątego metra, a akcję skutecznie wykończył Leonardo Koutris. Podopieczni Dawida Szulczka odpowiedzieli jeszcze przed przerwą. Po centrze z rzutu rożnego piłkę w kierunku siatki głową skierował były piłkarz „Portowców” – Maciej Żurawski.

Po zmianie stron do głosu ponownie doszli gospodarze. Kamil Grosicki zewnętrzną częścią stopy wyłożył futbolówkę Luce Zahoviciowi Napastnik bez problemu z bliskiej odległości zapewnił szczecinianom prowadzenie. Chwilę później reprezentant Polski ponownie wziął sprawy swoje ręce. Po szybkiej wymianie podań Grosicki znalazł się sam na sam z bramkarzem i po raz dziewiąty w tym sezonie zdobył gola.

Pogoń konstruowała kolejne akcje ofensywne. Warta próbowała swoich sił z kontrataku. Żadna z drużyn nie była jednak w stanie wpłynąć już na końcowy rezultat, dzięki czemu Pogoń wygrała po raz pierwszy od 13 listopada.