Ekstraklasa. Wygrane Rakowa i Legii, remis Górnika z Lechią

Raków Częstochowa pokonał ekipę Piasta Gliwice (1:0), a Górnik Zabrze zremisował z Lechią Gdańsk (1:1) w ramach meczów 19. kolejki PKO BP Ekstraklasy. W ostatnim sobotnim spotkaniu Zagłębie Lubin pod wodzą Waldemara Fornalika przegrało u siebie z Legią Warszawa (1:2).

Lider tabeli zmierzył się z drużyną ze strefy spadkowej. Tempo rywalizacji nie było wysokie. Najwięcej zagrożenia obie drużyny tworzyły po stałych fragmentach gry. W 40. minucie Ivi Lopez rozegrał rzut wolny krótkim podaniem. Po szybkiej wymianie zagrań z kolegami z drużyny Hiszpan dośrodkował w „szesnastkę”. Po zamieszaniu w polu karnym gospodarze wybili piłkę. Okazało się jednak, że wcześniej przekroczyła ona linię bramkową. A gola samobójczego przypisano Jakubowi Czerwińskiemu. Po zmianie stron nie wydarzyło się już nic, co miałoby wpływ na końcowy rezultat. W efekcie częstochowianie odnieśli ósme zwycięstwo w ostatnich dziewięciu kolejkach ligowych.

***

W drugim sobotnim spotkaniu Górnik Zabrze podejmował Lechię Gdańsk. Goście po kwadransie trafili do siatki, ale Łukasz Zwoliński był na pozycji spalonej. Gol został więc anulowany. W 26. minucie rywalizacja została przerwana przez intensywne opady śniegu. Po pół godzinie piłkarze wrócili do gry. Lepiej zrobili to gospodarze. Po zagraniu ręką w polu karnym przez Ilkaya Durmusa arbiter podyktował rzut karny dla gospodarzy. Do piłki podszedł Szymon Włodarczyk. Napastnik pewnym uderzeniem wpisał się na listę strzelców. Lechia odpowiedziała w drugiej połowie. W 71. minucie Daniel Bielica odbił przed siebie próbę z dystansu. Do futbolówki jako pierwszy dobiegł Zwoliński, który z bliskiej odległości doprowadził do podziału punktów.

***

Na ławce trenerskiej przed publicznością w Lubinie zadebiutował Waldemar Fornalik. „Miedziowi” pod wodzą byłego selekcjonera wygrali pierwsze spotkanie w 2023 roku, pokonując Śląsk Wrocław (3:0). Teraz zadanie było znacznie trudniejsze, ponieważ na Dolny Śląsk zawitała Legia Warszawa. Goście bardzo szybko przejęli inicjatywę. Z czasem Zagłębie zaczęło dochodzić do głosu, ale bardzo szybko „Wojskowi” ostudzili ich zapędy. W 37. minucie Josue posłał długie podanie do Pawła Wszołka. Skrzydłowy wpadł w pole karne, minął obrońcę i pokonał Jasmina Buricia.

Po niespełna godzinie gry było już 2:0. Josue dośrodkował z rzutu wolnego. Ernest Muci przeciął wrzutkę i umieścił piłkę tuż przy słupku. Gospodarze nie zamierzali jednak złożyć broni. W 66. minucie Łukasz Łakomy zdecydował się na uderzenie z dystansu. Płaska próba zaskoczyła Kacpra Tobiasza, dzięki czemu „Miedziowi” zmniejszyli dystans do jednego trafienia. Podopieczni Waldemara Fornalika kontynuowali wywieranie presji na rywalach, ale ostatecznie musieli pogodzić się z porażką.