Puchar Polski. Szybki koniec Piasta; szeroka ławka Legii; trwa kryzys w Zabrzu

Piast Gliwice, Górnik Zabrze, Pogoń Szczecin i Górnik Łęczna te cztery kluby piłkarskiej Ekstraklasy pożegnały się z rozgrywkami Pucharu Polski już w 1/16 finału. O ile porażka tych ostatnich z warszawską Legią nie budzi zdziwienia, o tyle klęska Piastunek w Stalowej Woli jest sensacją sporego kalibru.

Ligowe wygrane z Termaliką, Górnikiem Zabrze i Cracovią Kraków, dziewięć zdobytych punktów i drugie miejsce w tabeli – to tegoroczne wyniki zawodników Piasta Gliwice, którzy z murawy schodzili pokonani tylko raz. 24 lipca ulegli na wyjeździe Ruchowi Chorzów 0:2. Tym razem pogromcą Piastunek okazała się drugoligowa Stal Stalowa Wola, która zwycięstwo zapewniła sobie w konkursie rzutów karnych. W regulaminowych 90 minutach był remis 2:2. Goście mieli spore problemy z trafieniem do siatki Tomasza Wietechy i… ani razu nie zdołali umieścić piłki w siatce. Wśród gliwiczan mylili się kolejno Adrian Klepczyński, Uros Korun i Tomasz Mokwa. Podobne problemy ominęły piłkarzy Stali, którzy rzuty karne wygrali 3:0, a całe spotkanie 3:2.

Marek Saganowski Silvio RodicSporo emocji miało dostarczyć starcie Górnika Łęczna z Legią Warszawa. Henning Berg igrał z ogniem, bo do boju desygnował kilku rezerwowych zawodników. Ci przez długi czas nie potrafili znaleźć sposobu na dobrze prosperującą defensywę rywali. Pierwszego gola zdobyli dopiero w 72. minucie, a jego strzelcem okazał się weteran polskich boisk Marek Saganowski. Wojskowi poszli za ciosem, a z murawy schodzili przy wyniku 2:0. W 83. minucie do siatki miejscowych trafił Aleksandar Prijović.

W słabym stylu w wyjazdowym starciu z beniaminkiem I ligi Zagłębiem Sosnowiec zaprezentowali się przeżywający kryzys piłkarze Górnika Zabrze. Dla gości porażka 1:3 była czwartą z rzędu. Wcześniej przegrywali oni mecze w Ekstraklasie (kolejno z Górnikiem Łęczna, Piastem Gliwice i Jagiellonią Białystok).

Jacek Góralski Mi³osz PrzybeckiDo 1/8 finału Pucharu Polski awansowały dziś jeszcze Lechia Gdańsk, Zawisza Bydgoszcz, Chojniczanka Chojnice, GKS Katowice, Śląsk Wrocław, GKS Bełchatów i Jagiellonia Białystok. Podopieczni Michała Probierza uporali się z Pogonią Szczecin, a zwycięskie gole zdobyli Karol Świderski i Przemysław Frankowski (2:1).

* * *

Wyniki środowych spotkań 1/16 finału Pucharu Polski:

Puszcza Niepołomice – Lechia Gdańsk 1:5 (1:3)
Adrian Gębalski 38’(k.) – Piotr Wiśniewski 21’ 36’ Maciej Makuszewski 44’ Bartłomiej Pawłowski 49’ 74’

Stal Stalowa Wola – Piast Gliwice 3:2 (1:1, 2:2, 2:2), rzuty karne 3:0
Damian Łanucha 36’(k.) Michał Kachniarz 90+2’ – Gerard Badia 15’ 64’

Jagiellonia Białystok – Pogoń Szczecin 2:1 (1:1)
Karol Świderski 25’ Przemysław Frankowski 50’ – Adam Frączczak 42’

Zawisza Bydgoszcz – Chrobry Głogów 4:1 (1:0)
Szymon Lewicki 25’ 38’ Krzysztof Nykiel 59’ Kamil Drygas 79’(k.) – Bartosz Machaj 71’

Arka Gdynia – Chojniczanka Chojnice 1:2 (1:0, 1:1, 1:1), rzuty karne 2:3
Michał Renusz 45+1’ – Tomasz Mikołajczak 78’

Wigry Suwałki – GKS Katowice 0:2 (0:1)
– Krzysztof Wołkowicz 3’ Wojciech Trochim 51’

Zagłębie Sosnowiec – Górnik Zabrze 3:1 (0:1)
Łukasz Sołowiej 51’ Krzysztof Markowski 65’ Michał Fidziukiewicz 88’ – Bartosz Iwan 22’

Stomil Olsztyn – Śląsk Wrocław 1:5 (1:3)
Rafał Remisz 21’ – Piotr Celeban 6’ Kamil Biliński 12’ Peter Grajciar 25’ Flavio Paixao 78’ Mateusz Machaj 90’(k.)

PGE GKS Bełchatów – Drutex-Bytovia Bytów 1:0 (0:0)