Ekstraklasa. Lech na podium w ligowej tabeli, niespodziewana porażka Pogoni

Piłkarze Lecha Poznań pokonali u siebie beniaminka Miedź Legnica 1:0 w 19. kolejce ekstraklasy i awansowali na trzecie miejsce w tabeli. W innych niedzielnych meczach Pogoń Szczecin niespodziewanie uległa Śląskowi Wrocław 0:2, a Radomiak wygrał ze Stalą Mielec 1:0.

Ostatnie zwycięstwo w Ekstraklasie zespoły Radomiaka Radom i Stali Mielec odniosły w 16. ligowej kolejce. Od początku listopada ekipy te czekały więc na zdobycie kompletu punktów. Walka na boisku była zacięta, a wygrali ją gospodarze. W 24. minucie Roberto Alves dośrodkował w pole karne z rzutu rożnego. Akcję głową zamykał Raphael Rossi. Jego uderzenie odbiło się od jednego z rywali i wpadło do siatki. Kolejne próby radomian były skutecznie zatrzymywane przez Bartosza Mrozka. Natomiast mielczanie nie byli w stanie wykreować żadnej klarownej akcji. Gospodarze pokonali więc Stal 1:0.

***

Lech Poznań z Miedzią Legnica spotkał się w lidze po raz drugi w ciągu kilku dni. Wcześniej na Dolnym Śląsku padł remis (2:2). Wówczas „Kolejorz” wypuścił zwycięstwo z rąk, ale w niedzielę – na nowej murawie swojego stadionu – był bardziej konsekwentny.

O skromnym zwycięstwie obrońców tytułu zadecydowało trafienie Mikaela Ishaka z 17. minuty spotkania. Po rzucie rożnym Antonio Milić zagrał do Filipa Dagerstala. Ten podał wzdłuż linii bramkowej do napastnika. Szwed z kolei z bliskiej odległości zdobył dziewiątą bramkę w sezonie. Poznaniacy wciąż atakowali, ale wykazywali się sporą nieskutecznością. Natomiast goście oddali zaledwie jedno celne uderzenie, nie wykorzystując go.

Dzięki zwycięstwu podopieczni Johna van den Broma awansowali na trzecie miejsce w ligowej tabeli, wyprzedzając Widzew Łódź. Z kolei Miedź Legnica pozostaje na przedostatniej lokacie.

***

Szansy zrównania się z Lechem nie wykorzystała Pogoń. Szczecinianie niespodziewanie przegrali u siebie ze Śląskiem (0:2). Choć to oni byli siłą przeważającą w tym meczu, to nie byli w stanie tego udowodnić pod bramką rywali. Przyjezdni wykazali się znacznie większą skutecznością. Obie bramki dla wrocławian padły w drugiej połowie. W 48. minucie Victor Garcia zacentrował z lewej strony wprost na głowę Erika Exposito. Ten ładną próbą pokonał Dante Stipicę.

Tuż przed końcem podstawowego czasu gry arbiter podyktował „jedenastkę” dla Śląska. John Yeboah wziął na swoje barki wykonanie rzutu karnego i nie pomylił się. Goście niespodziewanie pokonali więc Pogoń 2:0, dzięki czemu oddalili się nieco od strefy spadkowej. „Portowcy” natomiast zmarnowali szansę na zrównanie się z Lechem i obecnie zajmują piątą lokatę.