Ekstraklasa. Raków Częstochowa wraca na fotel lidera

Raków Częstochowa wygrał z Wartą Poznań 1:0 i – wobec remisu Legii Warszawa z Piastem Gliwice (2:2) – odzyskał pozycję lidera PKO Ekstraklasy.

Podopieczni Marka Papszuna pokonali w Bełchatowie Wartę Poznań 1:0 po trafieniu autorstwa Vladislavsa Gutkovskisa w doliczonym czasie gry. Łotysz wykorzystał wówczas z zimną krwią rzut karny podyktowany za faul Mateusza Spychały na Franie Tudorze. Raków Częstochowa tym samym zanotował już dziesiąte ligowe spotkanie z rzędu bez porażki i wskoczył na pozycję lidera w tabeli PKO Ekstraklasy.

Fotel lidera straciła Legia Warszawa. Mistrzowie Polski zremisowali u siebie z Piastem Gliwice 2:2, mimo że dwukrotnie wychodzili na prowadzenie. Jedną z bramek dla „Wojskowych” zdobył Tomas Pekhart, który z dziewięcioma golami na koncie przewodzi klasyfikacji strzelców rozgrywek. Ekipa Waldemara Fornalika jedno „oczko” zawdzięcza między innymi Jakubowi Świerczokowi. Wypożyczony z Łudogorca Razgrad zawodnik w 79. minucie ustalił wynik meczu po ładnym uderzeniu z powietrza.

Na trzecim miejscu umocnił się Górnik Zabrze. Drużyna Marcina Brosza wygrała na własnym terenie z Pogonią Szczecin 2:1, choć od 16. minuty musiała odrabiać straty. Kwadrans później bezpośrednią czerwoną kartkę zobaczył jednak Hubert Matynia i od tego momentu bramki zdobywał już tylko jeden zespół.

Tuż za podium plasuje się Zagłębie Lubin, które pokonało na wyjeździe słabo radzącą sobie w obecnym sezonie Wisłę Kraków 2:1. Kolejna porażka sprawiła, że z funkcją trenera „Białej Gwiazdy” pożegnał się Artur Skowronek. Jego następcę powinniśmy poznać w najbliższym czasie.

Przełamał się Lech Poznań. Piłkarze Dariusza Żurawia ograli w Gdańsku tamtejszą Lechię 1:0, a bohaterem widowiska został Mikael Ishak. Szwedzki snajper w 84. minucie pewnie egzekwował „jedenastkę”, dzięki czemu ekipa ze stolicy Wielkopolski odniosła pierwsze ligowe zwycięstwo od blisko dwóch miesięcy.

Po serii pięciu spotkań bez wygranej, w końcu komplet punktów zgarnęła Stal Mielec. Podopieczni Leszka Ojrzyńskiego okazali się lepsi na własnym stadionie od Jagiellonii Białystok, triumfując 3:1. Trzy „oczka” pozwoliły „Biało-Niebieskim” wydostać się z ostatniej pozycji w tabeli. Stawkę zamyka inny z beniaminków – Podbeskidzie Bielsko-Biała. Drużyna Krzysztofa Brede uległa u siebie Śląskowi Wrocław 0:2.

Na koniec przenosimy się do Płocka. Tam miejscowa Wisła przegrała z Cracovią 0:1. O wszystkim przesądziła akcja już z 12. minuty, gdy Florian Loshaj wykorzystał wrzutkę Michala Siplaka i pewnym strzałem zmusił do kapitulacji Krzysztofa Kamińskiego. „Nafciarze” zachowali trzynastą lokatę w rozgrywkach, choć mają tyle samo punktów w dorobku, co szesnaste Podbeskidzie.