Ekstraklasa. Pucharowicze pogubili punkty

W sobotnich meczach 16. kolejki Ekstraklasy zespoły reprezentujące Polskę w europejskich pucharach nie potrafiły zdobyć trzech punktów. Swoje spotkania zremisowały Legia i Raków, a porażkę poniosła Pogoń.

Pasy jechały do Częstochowy z nadzieją na przełamanie serii spotkań bez wygranej. Zespół Jacka Zielińskiego na zwycięstwo w Ekstraklasie czeka od 30 września. Gości czekało trudne zadanie, ponieważ mistrzowie Polski w obecnym sezonie ligowym nie ponieśli jeszcze porażki na swoim terenie.

Cracovia weszła w mecz z dużym animuszem. W 11. minucie sam na sam z Vladanem Kovaciviciem wyszedł Benjamin Kallman, jednak bramkarz Rakowa zdołał odbić strzał reprezentanta Finlandii. Lepszą skutecznością wykazał się natomiast Virgil Ghita, który w 25. minucie pokonał Kovacevicia strzałem głową z kilku metrów po centrze z rzutu rożnego. Po stracie gola częstochowianie ruszyli do ataku. Swoją szansę miał m.in. Władysław Koczerhin, jednak Ukraińca zdołali powstrzymać defensorzy Pasów. W 54. minucie powinno być 1:1, jednak Sonny Kittel z kilku metrów posłał piłkę wysoko nad poprzeczką po dośrodkowaniu Frana Tudora. W 86. minucie po zamieszaniu w polu karnym gości Takuto Oshima sfaulował próbującego uderzać Deiana Sorescu i arbiter podyktował rzut karny dla mistrzów Polski. Jedenastkę na gola zamienił Bartosz Nowak. To trafienie zapewniło częstochowianom punkt w starciu z zespołem Jacka Zielińskiego.

***

W Szczecinie grająca ostatnio w kratkę Pogoń podejmowała Stal Mielec, która w ostatnich trzech kolejkach wywalczyła 6 punktów. Goście już w 6. minucie wyszli na prowadzenie za sprawą Ilji Szkurina, który pewnym strzałem wykończył świetne zagranie piętą Alvisa Jaunzemsa. Pogoń szybko pozbierała się po stracie gola i odpowiedziała w 21 minucie. Indywidulną akcję przeprowadził Kamil Grosicki, który wbiegł w pole karne, minął rywala i wystawił do stojącego na siódmym metrze Wahana Biczachczjana, a ten umieścił piłkę w siatce. Portowcy poszli na ciosem i w 27. minucie wyszli na prowadzenie. Na listę strzelców wpisał się Efthymis Koulouris, który uderzył technicznie przy słupku z okolicy 16 metra. Gospodarze mieli kolejne okazje, jednak albo dobrze bronił bramkarz mielczan, albo zawodziła skuteczność. W drugiej połowie Stal zdołała w miarę szybko doprowadzić do remisu. Szkurin ruszył do prostopadłego podania, minął golkipera i wbiegł z futbolówką do bramki Pogoni. W 70 minucie goście powinni objąć prowadzenie. Krzysztof Wołkowicz wyszedł sam na sam z bramkarzem, minął go, podbił sobie piłkę i próbował głową – zamiast nogą – skierować ją do siatki, co ostatecznie się nie udało. Mielczanie się jednak nie zrażali i dopięli swojego w 84. minucie gry. Trzy punkty gościom zapewnił Ilja Szkurin, który skutecznie główkował po dośrodkowaniu z rzutu rożnego.

***

Legia przystępowała do ostatniego sobotniego starcia z Wartą ze świadomością, iż rywale z czołówki potracili punkty. Zespół z Poznania nie zamierzał jednak tylko biernie przyglądać się poczynaniom rywali. Już w 7 minucie goście wyprowadzili szybką kontrę, Maciej Żurawski zagrał na prawo do Tomasa Prikryla, jego pierwszy strzał odbił Kacper Tobiasz, jednak dobitka Czecha trafiła już do siatki. W 37. minucie sędzia po analizie VAR podyktował rzut karny dla Warty. Jedenastkę wykorzystał Marton Eppel. Tuż przed przerwą arbiter odgwizdał kolejnego karnego – tym razem dla Legii. Tym razem skutecznym egzekutorem jedenastki okazał się Josue. Zdobyty gol zmobilizował stołeczny zespół do dalszych ataków. To przyniosło efekt w postaci wyrównania. Bartosz Kapustka zagrał z prawej strony boiska w pole karne, a Ernest Muci delikatnym trąceniem skierował futbolówkę do siatki. Gospodarze mogli przechylić losy spotkania na swoją korzyść, ale uderzenie Marca Guala obronił dobrze ustawiony golkiper Warty.