Skoki narciarskie. Kiepski występ Polaków w inauguracyjnym konkursie PŚ w Ruce. Stefan Kraft pierwszym liderem cyklu

Nie tak polscy kibice wyobrażali sobie występ naszych skoczków w inauguracyjnych zawodach Pucharu Świata sezonu 2023/2024 na obiekcie w fińskiej Ruce. Spośród biało-czerwonych pucharowe punkty zdobył jedynie Dawid Kubacki, który ukończył zmagania na 21 pozycji. Konkurs wygrał Austriak Stefan Kraft.

W pierwszej serii sobotnich zawodów na rozbiegu pojawiło się pięciu Polaków. Niestety, konkursowe próby biało-czerwonych pokazały, że słabe wyniki w kwalifikacjach nie były efektem złych warunków wietrznych. Do czołowej „30” awansował jedynie Dawid Kubacki, który uzyskał 130 metrów. Rozczarowali Piotr Żyła i przede wszystkim Kamil Stoch. Pierwszy z nich zajął 31 miejsce, uzyskując 126,5 metra, drugi – po skoku na zaledwie 113,5 metra – ukończył zmagania dopiero na 43 pozycji. Tuż za Żyłą sklasyfikowany został Aleksander Zniszczoł (125 m), a na 34 pozycji uplasował się Paweł Wąsek (118,5 m). Po pierwszej serii prowadził Stefan Kraft, który uzyskał 144 metry w swojej próbie. Austriak wyprzedzał w tym momencie Niemców: Andreasa Wellingera i Martina Hammana.

W serii finałowej Dawid Kubacki skoczył 133 metry. Taka odległość dała mu ostatecznie 21 miejsce w konkursie. Zawody wygrał Stefan Kraft, który w drugiej próbie osiągnął 143 metry. Austriak wyprzedził Niemców: Piusa Paschke, jak i Stephana Leyhe. Warto zauważyć, że obaj skoczkowie skutecznie zaatakowali podium spoza czołowej trójki na półmetku zmagań.

Pierwszym liderem pucharowej klasyfikacji został oczywiście Stefan Kraft. Kolejne zawody w Ruce zostaną rozegrane w niedzielę.