Ekstraklasa. Porażka Legii z Piastem! Lechia ogrywa Górnik Zabrze

W poniedziałkowych spotkaniach 29. kolejki PKO BP Ekstraklasy Legia Warszawa przegrała u siebie z Piastem Gliwice (0:1). Z kolei Cracovia pokonała Zagłębie Lubin (1:0), a Lechia Gdańsk Górnik Zabrze (3:1). Tylko jeden mecz zakończył się remisem – Śląsk Wrocław podzielił się punktami z Wisłą Kraków (1:1).

Cracovia bardzo szybko rozstrzygnęła rywalizację na swoją korzyść. Już w 8. minucie jeden z defensorów Zagłębia wybijał piłkę. Ta trafiła do Kamila Pestki, który natychmiast uderzył, pokonując bramkarza. Gospodarze radzili sobie bardzo dobrze, ale nie znaleźli już drogi do siatki. Z kolei „Miedziowi” odpowiadali uderzeniami Łukasza Poręby, Łukasza Łakomego czy Jhona Chancellora, ale próby były albo zbyt słabe, albo niecelne. Lubinianie nie byli więc w stanie oddalić się od strefy spadkowej.

***

Bardzo szybko otworzyła się także rywalizacja między Śląskiej Wrocław a Wisłą Kraków. W 6. minucie Konrad Gruszkowski wbiegł w pole karne i zagrał do Elvisa Manu. Holender z kilku metrów wpisał się na listę strzelców. „Biała Gwiazda” wciąż nacierała, ale to gospodarze zdobyli gola. Gieorgij Żukow stracił futbolówkę w środku pola. Akcja przeniosła się na lewą stronę, skąd centrę w pole karne posłał Victor Garcia. Dośrodkowanie przeciął Cayetano Quintana, doprowadzając do remisu. Jeszcze przed przerwą Krzysztof Mączyński trafił w słupek, a Paweł Kieszek odbił próbę Garcii. Do ostatniego gwizdka sędziego wynik już się nie zmienił, przez co Śląsk zremisował z Wisłą 1:1.

***

W trzeciej poniedziałkowej rywalizacji także gol padł bardzo szybko. W 11. minucie Ilkay Durmus oddał strzał wolejem zza „szesnastki”. Futbolówka odbiła się jeszcze od słupka i wpadła do siatki. Na kolejne bramki trzeba było czekać do drugiej połowy. Po niespełna godzinie Bartosz Nowak ułożył sobie piłkę na około 20 metrze, po czym pewnym uderzeniem doprowadził do remisu. W 83. minucie arbiter podyktował rzut karny dla Lechii. Pewnym egzekutorem „jedenastki” okazał się Maciej Gajos. Chwilę później wynik ustalił Durmus. Turek mocnym uderzeniem sfinalizował zagranie Kacpra Sezonienki. Gdańszczanie umocnili się więc na 4. miejscu w tabeli Ekstraklasy, dzięki czemu są coraz bliżej gry w europejskich pucharach.

***

Ostatni mecz 29. kolejki rozegrany został w Warszawie, gdzie miejscowa Legia podejmowała Piast Gliwice. Spotkanie było dość wyrównane, choć więcej z gry mieli przyjezdni. W 43. minucie fatalny błąd popełnił Lindsay Rose. Defensor chciał zgrać głową piłkę do bramkarza. Futbolówka trafiła jednak do Damiana Kądziora, który z bliskiej odległości pokonał golkipera. „Wojskowi” odpowiedzieli dopiero po godzinie gry. Wtedy to Tomas Pekhart trafił w poprzeczkę. Oba zespoły próbowały jeszcze zmienić wynik spotkania, ale żadnemu się to nie udało. Ostatecznie więc Piast pokonał Legię 1:0.