Bundesliga. Zwycięstwa Borussii i Bayernu, Kuba i Lewy w pierwszych składach

W Bundeslidze trwa 30. kolejka piłkarskich rozgrywek. Borussia Dortmund pewnie wygrała na własnym boisku z Eintrachtem Frankfurt 2:0. Bramki dla wicemistrzów Niemiec zdobyli PierreEmerick Aubameyang i Shinji Kagawa. W innym ciekawym spotkaniu Bayern Monachium pokonał przed własną publicznością Herthę Berlin 1:0. Jedyną bramkę w tym meczu zdobył Bastian Schweinsteiger.

Borussia Dortmund Eintracht Frankfurt 2:0 (2:0)
Pierre-Emerick Aubameyang 24′ (k.) Shinji Kagawa 32′

Przed spotkaniem minimalnym faworytem wydawała się być Borussia. Eintracht chciał natomiast przerwać passę czterech spotkań bez zwycięstwa.

Pierwsze minuty na Signal Iduna Park pokazały, że to miejscowi będą dyktować warunki gry. Szczęścia próbowali Shinji Kagawa oraz Pierre-Emerick Aubameyang, jednak obaj nie mogli wstrzelić się w bramkę Kevina Trappa. Kluczowym momentem spotkania było przyznanie dortmundczykom rzutu karnego w 24. minucie. Jedenastka została podyktowana gospodarzom za zagranie ręką we własnym polu karnym przez Sony’ego Kittela. Pierre-Emerick Aubameyang pewnym strzałem z „wapna” zmusił do kapitulacji Trappa.

Na drugiego gola nie czekaliśmy zbyt długo. Po ośmiu minutach od objęcia prowadzenia Aubameyang wypuścił w wolne pole Kagawę, a ten dogonił piłkę i bez większych problemów pokonał golkipera przyjezdnych. Do końca pierwszej połowy żadna z ekip nie stworzyła więcej groźnych sytuacji podbramkowych.

Po przerwie Orły nadal nie miały pomysłu na grę w ofensywie. Gospodarze po zdobyciu dwubramkowego prowadzenia również nie kwapili się do ataku. W 67. minucie Jakuba Błaszczykowskiego zastąpił Marco Reus. Chwilę po wejściu Niemiec mógł zdobyć bramkę, jednak nie trafił czysto w piłkę, a ta przeleciała obok słupka. W miarę upływu czasu Eintracht próbował coraz śmielej grać w ofensywie. Brak pomysłu na rozmontowanie defensywy BVB spowodował, że Mitchell Langerak zakończył mecz z czystym kontem.

Borussia do miejsca gwarantującego grę w europejskich pucharach traci zaledwie trzy oczka, więc końcówka sezonu wydaje się bardzo emocjonująca.

***

Borussia D.: Mitchell Langerak – Erik Durm, Sokratis Papastathopoulos, Mats Hummels, Marcel Schmelzer – Sven Bender, Matthias Ginter – Jakub Błaszczykowski (67′ Marco Reus), Shinji Kagawa, Henrich Mchitarjan (87′ Ciro Immobile) – Pierre-Emerick Aubameyang (79′ Kevin Kampl)

Eintracht: Kevin Trapp – Timothy Chandler, Carlos Zambrano, Alexander Madlung, Aleksandar Ignjovski – Sony Kittel (73′ Luca Waldschmidt), Makoto Hasebe, Slobodan Medojević (46′ Marc Stendera) (79′ Takashi Inui), Lucas Piazon – Nelson Valdez, Haris Seferović

Żółte kartki: Sven Bender, Henrich Mchitarjan, Sokratis Papastathopoulos (Borussia D.) oraz Sony Kittel, Carlos Zambrano, Alexander Madlung (Eintracht)

Bayern Monachium Hertha Berlin 1:0 (0:0)
Bastian Schweinsteiger 80′

Przed spotkaniem faworytem wydawał się być Bayern. Berlińczycy natomiast mieli passę siedmiu spotkań bez porażki.

Pierwsze minuty na Allianz Arena były dość wyrównane. Dopiero wraz z upływającym czasem, kontrolę na boisku stopniowo zaczęli zdobywać Bawarczycy. Mimo to Hertha mogła pierwsza zdobyć bramkę. W 9. minucie dośrodkowanie Nico Schulza doszło do Valentina Stockera. Szwajcar, mimo iż miał dużo wolnego czasu, uderzył szybko i niecelnie.

W 18. minucie Thomas Mueller oddał bardzo groźny, celny strzał z 18. metrów. Fantastyczną paradą popisał się jednak Sascha Burchert. Zawodnicy ze stolicy liczyli głównie na kontry. Po jednej z nich piłka dotarła do Salomona Kalou, a ten nieznacznie przestrzelił. Do końca pierwszej połowy nie było więcej żadnych ciekawych sytuacji podbramkowych.

Po dziesięciu minutach od wznowienia gry Hertha powinna była wyjść na prowadzenie. Schulz w sytuacji sam na sam z Manuelem Neuerem, okazał się słabszy od golkipera mistrzów Niemiec. W 77. minucie niewidoczny dzisiaj Robert Lewandowski oddał strzał głową na bramkę gości, jednak Burchert pewnie interweniował.

Chwilę później Bastian Schweinsteiger otrzymał podanie od Mitchella Weisera i mocnym uderzeniem z trzynastu metrów pokonał bramkarza rywali. W ostatnich dziesięciu minutach na listę strzelców starał się wpisać Robert Lewandowski i ponownie Schweinsteiger, ale zabrakło im szczęścia.

Po nudnym spotkaniu Bayern wygrał 1:0 i jest już prawie pewny obrony mistrzowskiego tytułu.

***

Bayern: Manuel Neuer – Sebastian Rode, Jerome Boateng, Dante, Mitchell Weiser – Philipp Lahm, Bastian Schweinsteiger – Thomas Mueller (67′ Thiago Alcantara), Gianluca Gaudino (46′ Sinan Kurt), Mario Goetze (75′ Claudio Pizarro) – Robert Lewandowski

Hertha: Sascha Burchert – Peter Pekarik, Sebastian Langkamp, John Anthony Brooks, Marvin Plattenhardt – Fabian Lustenberger, Per Ciljan Skjelbred – Genki Haraguchi, Valentin Stocker (73′ Jens Hegeler), Nico Schulz (83′ Sandro Wagner) – Salomon Kalou (66′ Marcel Ndjeng)

Żółta kartka: Salomon Kalou (Hertha)