Primera Division. Pewne zwycięstwa Barcy i Atletico

FC Barcelona pokonała na wyjeździe Espanyol 2:0 w spotkaniu 33. kolejki Primera Division. Bramki dla Blaugrany strzelili Neymar i Lionel Messi. Z kolei Atletico Madryt na własnym boisku wygrało z Elche Przemysława Tytonia 3:0. Polaka dwa razy pokonał Antoine Griezmann, a jedno trafienie zaliczył Raul Garcia.

Espanyol FC Barcelona 0:2 (0:2)
Neymar17′ Lionel Messi 25′

Barcelona przed spotkaniem uchodziła za zdecydowanego faworyta w spotkaniu z Espanyolem.

Swoją moc pokazała już w 3. minucie. Tiki-taka Barcy zdemolowała obronę Pericos. Neymar znalazł się w komfortowej sytuacji, lecz jego uderzenie trafiło prosto w Kiko Casillę. Kwadrans później golkiper miejscowych skapitulował, ponieważ znakomitą akcję Lionela Messiego mocnym uderzeniem zakończył Neymar. W 25. minucie po kombinacyjnej akcji Andresa Iniesty, Luiza Suareza i Messiego na 2:0 wykończył Argentyńczyk.

Barca na wiele nie pozwalała rywalowi w pierwszych czterdziestu pięciu minutach gry. W końcówce swoich sił próbowali Neymar i Luis Suarez, ale uderzenia piłkarzy Luisa Enrique nie sprawiły problemów bramkarzowi Espanyolu.

Po zmianie stron dogodną sytuację zmarnował Sergio Busquets, gdyż w sytuacji sam na sam okazał się słabszy od Casilli. W 54. minucie Jordi Alba musiał zejść z boiska, ponieważ za dyskusje z sędzią dostał dwie żółte kartki. Gra w dziesiątkę nie przeszkadzała jednak Blaugranie na wyprowadzenie kolejnych ataków na bramkę miejscowych. Trzy minuty po czerwieni dla Alby dwójkową akcję Suarez – Messi, strzałem w słupek zakończył ten drugi.

Kwadrans przed końcem spotkania gola kontaktowego mógł strzelić Christian Stuani, jednak z siedmiu metrów nie trafił w światło bramki. Espanyol miał swoją szansę jeszcze cztery minuty przed końcem spotkania. Rezerwowy Stuani uderzył zbyt lekko by pokonać dzisiaj dobrze dysponowanego Claudio Bravo.

Barcelona zdobyła trzy punkty i nadal prowadzi w La Liga.

***

Espanyol: Kiko Casilla – Anaitz Arbilla, Alvaro Gonzalez, Hector Moreno, Ruben Duarte – Jose Canas, Abraham Gonzalez (61′ Salva Sevilla) – Lucas Vazquez, Sergio Garcia, Victor Alvarez (74′ Paco Montanes) – Felipe Caicedo (70′ Christian Stuani)

Barcelona: Claudio Bravo – Dani Alves, Gerard Pique, Javier Mascherano, Jordi Alba – Rafinha (64′ Jeremy Mathieu), Sergio Busquets, Andres Iniesta (88’ Xavi) – Lionel Messi, Luis Suarez (79′ Ivan Rakitić), Neymar

Żółte kartki: Sergio Garcia, Victor Alvarez, Anaitz Arbilla, Lucas Vazquez, Jose Canas, Hector Moreno (Espanyol) oraz Jordi Alba, Dani Alves, Sergio Busquets (Barcelona)

Czerwone kartki: Hector Moreno 90’ (Espanyol) oraz Jordi Alba 55’ (Barcelona)

Atletico Madryt Elche 3:0 (0:0)
Antoine Griezmann 55′ 77’ Raul Garcia 63′

Atletico do dzisiejszego meczu przystępowało w roli faworyta. Przed spotkaniem oba zespoły dzieliło 27 punktów.

Od początku spotkania przewagę posiadali mistrzowie Hiszpanii. W 4. minucie Fernando Torresa ubiegł Przemysław Tytoń. Chwilę później Elche mogło wyjść na prowadzenie. Po błędzie defensorów gospodarzy piłkę przed polem karnym zgarnął Adrian Gonzalez, jednak uderzył w taki sposób, że futbolówka odbiła się od obrońcy i wyleciała na rzut rożny.

Przemysław Tytoń w pierwszej połowie też miał trochę roboty. Najpierw pewnie wyłapał uderzenie Guilherme Siqueiry, a następnie Gabiego oraz Raula Garcii. W 39. minucie Fernando Torres zmarnował stuprocentową sytuację. Koke odnalazł snajpera Atleti na dłuższym rogu, ten jednak uderzył bez chwili namysłu i w efekcie futbolówka poleciała obok bramki.

Bramek doczekaliśmy się dopiero po zmianie stron. W 55. minucie Przemysław Tytoń fantastyczną paradą wybił strzał Koke, odbita piłka trafiła do Antoine Griezmanna, który bez problemów trafił do siatki. Osiem minut później polski golkiper ponownie musiał wyciągać piłkę z bramki. Strzelcem okazał się Raul Garcia, który z dalszej odległości przymierzył tuż obok słupka.

W 77. minucie jeden z defensorów Elche dał się ograć Saulowi Niguezowi we własnym polu karnym. Zmiennik Raula Garcii odegrał do Griezmanna, a Francuz po raz drugi pokonał dzisiaj bramkarza gości. W doliczonym czasie gry Cristian Herrera mógł strzelić honorowego gola. Wbiegł z piłką w pole karne, strzelił w światło bramki, ale znakomitą paradą popisał się dzisiaj Jan Oblak.

Atletico nadal jest trzecie, natomiast Elche zajmuje 10. pozycję.

***

Atletico: Jan Oblak – Jesus Gamez, Jose Maria Jimenez, Diego Godin, Guilherme Siqueira (49′ Juanfran) – Raul Garcia (69′ Saul Niguez), Gabi, Tiago Mendes, Koke – Antoine Griezmann (80′ Raul Jimenez), Fernando Torres

Elche: Przemysław Tytoń – Samuel Martinez, Enzo Roco, Rafa Galvez, Domingo Cisma – Adrian Gonzalez, Pedro Mosquera (86′ Mario Arques) – Garry Rodrigues (73′ Alvaro Gimenez), Facyal Fajr, Ferran Corominas – Jonathas (78′ Cristian Herrera)

Żółte kartki: Fernando Torres, Koke (Atletico) oraz Domingo Cisma, Jonathas (Elche)