Bundesliga. Remis w Monachium, koronacja Bayernu odłożona

Bayern Monachium, bez Roberta Lewandowskiego w składzie, niespodziewanie zremisował na własnym stadionie z Borussią Moenchengladbach 1:1 i tym samym wciąż nie może być pewny mistrzowskiego tytułu. Potknięcie zespołu Pepa Guardioli wykorzystała bowiem Borussia Dortmund, która pokonała przed własną publicznością VfL Wolfsburg 5:1.

Bayern Monachium – Borussia Moenchengladbach 1:1 (1:0)
Thomas Mueller 6’ – Andre Hahn 72’

Bayern gościł na Alianz Arenie Borussię Moenchengladbach. Źrebaki prezentują w tym sezonie dwie twarze – są zabójczo skuteczne na własnym stadionie, a na wyjazdach spisują się bardzo słabo. Pierwsze w obecnej kampanii ligowej starcie tych drużyn na Borussia-Park zakończyło się zwycięstwem podopiecznych Andre Schuberta (3:1).

Bayern Munich vs Borussia MoenchengladbachBawarczycy szybko objęli prowadzenie. W 6. minucie po dośrodkowaniu Joshua Kimmicha piłkę w siatce, uderzeniem głową z dziesięciu metrów, umieścił Thomas Mueller. Goście nie zamierzali jednak tanio sprzedać skóry i ruszyli do odrabiania strat. Manuela Neuera próbował zaskoczyć Andre Hahn, ale golkiper miejscowych zdołał sparować futbolówkę na korner. Bliski samobójczego trafienia był Oscar Wendt. Defensor Źrebaków wyprzedził Muellera i wybił piłkę, a ta o centymetry mięła słupek bramki strzeżonej przez Yanna Sommera.

W drugiej części spotkania zawodnicy obu drużyn nie zachwycali niczym szczególnym aż do 69. minuty, kiedy to po centrze Patricka Herrmanna bliski zdobycia wyrównującego gola był Andre Hahn. Niemiec miał więcej szczęścia już trzy minuty później. Prostopadłym podaniem popisał się Mahmoud Dahoud, a Hahn w sytuacji jeden na jeden nie dał Neuerowi żadnych szans. Ostatecznie mecz zakończył się podziałem punktów. Tym razem całe spotkanie na ławce rezerwowych przesiedział Robert Lewandowski.

Pep Guardiola nie uczcił swojego setnego spotkania w Bundeslidze zwycięstwem. Remis przedłużył także oczekiwanie Bayernu na koronację. Bawarczycy – na dwie kolejki przed zakończeniem sezonu – mają pięć oczek przewagi nad drugą Borussią Dortmund. Piłkarze z Moenchengladbach plasują się na 4. pozycji i mają spore szansę na grę w eliminacjach Ligi Mistrzów.

***

Borussia Dortmund – VfL Wolfsburg 5:1 (2:0)
Shinji Kagawa 7’ Adrian Ramos 9’ Marco Reus 59’ Pierre-Emerick Aubameyang 77’ 78’ – Andre Schuerrle 86’

Najważniejszą informacją, która obiegła w ostatnim czasie piłkarskie Niemcy, była ta o przejściu Matsa Hummelsa z Borussii do Bayernu. Choć oficjalne decyzje jeszcze nie zapadły, szanse na pozostanie środkowego obrońcy na Signal Iduna Park nie są zbyt duże. Thomas Tuchel wyraził nadzieję na to, że zawodnicy pozostaną skupieni na grze i wiadomość o odejściu kapitana nie wpłynie na ich postawę.

Borussia Dortmund vs VfL WolfsburgJuż po dziewięciu minutach podopieczni Thomasa Tuchela prowadzili 2:0. Najpierw do siatki trafił niepilnowany w szesnastce Shinji Kagawa, a prowadzenie silnym strzałem w kierunku krótkiego słupka podwyższył Adrian Ramos. Wilki odpowiedziały uderzeniem w poprzeczkę Daniela Caligiuriego, ale w kolejnych fragmentach meczu nie potrafili stworzyć już realnego zagrożenia pod bramką strzeżoną przez Romana Burkiego. Stuprocentową okazję w 32. minucie zmarnował Marco Reus. Niemiec minął bramkarza i pozostało mu jedynie dopełnić formalności, jednak przymierzył zaledwie w boczną siatkę.

W 60. minucie Diego Benaglio zdołał obronić dwa strzały piłkarzy Borussii, ale przy uderzeniu Marco Reusa był już bezradny. Chwilę później boisko z podejrzeniem urazu musiał opuścić Łukasz Piszczek. W 69. minucie na boisku pojawił się, powracający po kontuzji Pierre-Emerick Aubameyang. Napastnik BVB w odstępie kilkudziesięciu sekund zdołał dwukrotnie wpisać się na listę strzelców. Najpierw, jak na tacy wystawił mu piłkę Henrich Mchitarjan, a następnie Gabończykowi asystował Marcel Schmelzer. Gości stać było na trafienie honorowe, autorstwa Andre Schuerrle. Mistrz świata z zimną krwią pokonał Burkiego po dograniu Maxa Kruse. Przez 63 minuty przebywał na boisku Łukasz Piszczek.

Borussia zajmuje 2. miejsce i ma jeszcze matematyczne szanse na mistrzostwo kraju. Do pierwszego Bayernu traci pięć punktów. Wolfsburg plasuje się na 10. lokacie i na pewno nie zagra w Europie.

***

Trzeciego gola w czterech ostatnich występach zanotował Artur Sobiech. Hannover 96, którego barw broni Polak, uległ na własnym terenie drużynie Schalke 04 Gelsenkirchen 1:4. Die Roten są już pewni spadku i w przyszłym sezonie powalczą o powrót do 1. Bundesligi.

Ligową kolejkę 2 maja zakończy starcie drużyn walczących o utrzymanie w lidze. Werder Brema podejmie VfB Stuttgart, którego barw broni Przemysław Tytoń.