Piłka nożna. Sz. Żurkowski pierwszym Polakiem z „hat-trickiem” w Serie A! Empoli wygrało z Monzą

Szymon Żurkowski zanotował „hat-trick” w meczu 21. kolejki Serie A, w którym Empoli pokonało Monze (3:0). Tym samym pomocnik stał się pierwszym Polakiem, który zdobył trzy gole w jednym meczu na włoskich boiskach. W ekipie gospodarzy zagrali też Bartosz Bereszyński i Sebastian Walukiewicz.

9 stycznia Szymon Żurkowski został wypożyczony do Empoli ze Spezii, grającej na co dzień w Serie B. Cztery dni później Polak zdobył swoją pierwszą bramkę w nowym-starym klubie (1:2 z Chievo Verona). Wcześniej bowiem reprezentował drużynę z Toskani w latach 2020-2022, gdy był tam wypożyczony z Fiorentiny.

W niedzielę pomocnik po raz kolejny udowodnił, że jest w świetnej formie. Wynik meczu z Monzą otworzył już w 13. minucie. Nicolo Cambiaghi ruszył lewą stroną i zacentrował w pole karne. Jeden z obrońców próbował wybić piłkę. Futbolówka zaczęła opadać w okolicach „szesnastki”. Jako pierwszy dopadł do niej Żurkowski i pięknym wolejem dał Empoli prowadzenie.

Jeszcze przed przerwą reprezentant Polski podwyższył na 2:0. Alberto Cerri został powstrzymany przez bramkarza Monzy. Blisko całej sytuacji znalazł się pomocnik. Uderzeniem głową zanotował dublet. W 73. minucie Stiven Shpendi oddał strzał. Został on jednak zablokowany. Najlepiej w całej sytuacji odnalazł się Żurkowski, który pewnie dobił futbolówkę z bliskiej odległości. Ostatecznie jego Empoli wygrało 3:0.

Jest to pierwszy „hat-trick” polskiego zawodnika na boiskach Serie A.

Oprócz Żurkowskiego na murawie przebywali także Sebastian Walukiewicz oraz Bartosz Bereszyński. Drugi z obrońców został ukarany żółtą kartką i został zmieniony w 61. minucie.

Empoli z dorobkiem 16 punktów wciąż zajmuje 19. miejsce w tabeli włoskiej ekstraklasy, ale do bezpiecznej strefy traci już tylko dwa punkty.