Skoki narciarskie. A. Zniszczoł 11. w Zakopanem, wygrana Austriaka S. Krafta

Aleksander Zniszczoł zajął 11. miejsce w konkursie Pucharu Świata w skokach narciarskich w Zakopanem. Wygrał lider klasyfikacji generalnej – Austriak Stefan Kraft. Drugie miejsce wywalczył Niemiec Andreas Wellinger, a trzecie Słoweniec Anze Lanisek.

Niedzielne zawody na Wielkiej Krokwi po raz pierwszy od dość dawna były dla udane ekipy „Biało-Czerwonych”. Polacy dobrze wypadli w piątkowych kwalifikacjach, ośmiu awansowało bowiem do pierwszej serii. Ta także była udana – sześciu reprezentantów gospodarzy znalazło się w serii finałowej.

Najlepiej spisał się Zniszczoł, który plasował się na doskonałej czwartej pozycji. Przed nim byli tylko Stefan Kraft, drugi Austriak Jan Hoerl i Anze Lanisek. Obok Zniszczoła, który uzyskał 141,5 m, w finale wystąpili: 13. po pierwszej serii Paweł Wąsek (137,5 m), 15. Dawid Kubacki (135 m), 20. Kamil Stoch (132,5 m), 27. Maciej Kot (133,5 m) oraz 29. Piotr Żyła (128,5 m). Odpadli tylko 40. Klemens Murańka (130 m) i 43. Andrzej Stękała (126,5 m).

Pierwsza niedzielna seria była szczególnie ważna dla Kota, który po raz pierwszy w sezonie awansował do finału konkursu i zapewnił sobie pierwsze punkty w klasyfikacji pucharowej.

W finale okazało się, że Aleksander Zniszczoł był najlepszym polskim skoczkiem podczas niedzielnych zawodów w Zakopanem. Zajął on 11. miejsce, a tuż za nim sklasyfikowany został Dawid Kubacki (12. pozycja). 17. był Kamil Stoch, 22. Paweł Wąsek, a 29. Piotr Żyła. Najlepszy tego dnia okazał się Stefan Kraft. Odniósł on 37. zwycięstwo w karierze, a siódme w tym sezonie. Natomiast Austria triumfowała w klasyfikacji końcowej PolSKI Turnieju.

„Na progu za bardzo poszedłem do przodu, zwłaszcza na warunki, jakie wtedy panowały. Był wiatr w plecy, zabrakło mi zwyczajnie wysokości, żeby tam jeszcze odlecieć. Technicznie jednak oddałem dwa dobre skoki, to cieszy” – powiedział Aleksander Zniszczoł po konkursie.

W drugim skoku Kraft potwierdził swoją tegoroczną dominację. Choć uzyskał tylko 134 m, wystarczyło mu to do końcowego zwycięstwa. Tym bardziej, że wszyscy sędziowie dali mu noty po 19 pkt. Obok Krafta powody do zadowolenia miał także Japończyk Ren Nikaido, który w finale oddał najdłuższy skok (142 m) i uplasował się na 10. pozycji.

W klasyfikacji generalnej PŚ Kraft umocnił się na pozycji lidera. Do tego wyszedł na prowadzenie w klasyfikacji zdobywców największej ilości miejsc na podium w konkurach pucharowych. W niedzielę wyprzedził Fina Janne Ahonena, który stawał na podium 108 razy. Kraft ma za sobą 109 takich zawodów.